Armia rosyjska w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy przeszła do ofensywy niemal na całej linii frontu. "Ze słów żołnierzy wynika, że praktycznie jest to jeden atak, który trwa cały czas" – relacjonował deputowany rady obwodowej Serhij Łyszczenko. Ukraińcy informują o uderzeniu na składy paliwowe w okupowanym przez Rosjan Ługańsku na wschodzie kraju. Atakowana przez wojska rosyjskie Awdijiwka, w której nadal mieszka ponad tysiąc osób, posiada zapasy jedzenia na ponad dwa miesiące. Rosyjskie ostrzały nie pozwalają jednak na dostarczenie do miasta chleba i opału. Poniedziałek był 649. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą zebraliśmy w naszej relacji z 04.12.2023 roku.
"Dzisiaj Zgromadzenie Międzynarodowej Organizacji Morskiej przyjęło uchwałę popierającą nasze wysiłki na Morzu Czarnym - ukraiński sukces w przywróceniu żeglugi i pracy nowego 'korytarza zbożowego'. Swoją drogą ten korytarz eksportowy już przyniósł rezultaty - ponad 7 milionów ton ładunków" - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez Ukrinform.
" - . , ... pic.twitter.com/NtVndWjsYf
UKRINFORMDecember 4, 2023
"Od marca do końca grudnia 2022 r. na Węgrzech powstało 76 firm należących do Rosjan. Liczba firm należących do Ukraińców była znacznie wyższa, ale można to wytłumaczyć bliskością geograficzną" - zauważa portal HVG. W przypadku zakładania firm przez Ukraińców w br. widać jednak wyraźny spadek: w 2021 r. było to 340 przedsiębiorstw, w 2022 r. - 433, a do końca listopada 2023 r. tylko 164.
Do końca listopada Rosjanie założyli na Węgrzech 57 firm. Większość z założonych po agresji na Ukrainę firm to mikroprzedsiębiorstwa, świadczące usługi doradztwa biznesowego, ale wiele z nich zajmuje się m.in. programowaniem komputerowym i doradztwem IT. Są również "grube ryby", np. biorące udział w rozbudowie elektrowni atomowej w Paksu.
HVG zaznacza jednak, że Rosjanom nie jest łatwo zakładać firmy na Węgrzech. W ostatnim czasie 20 przedsiębiorstw, zarejestrowanych pod jednym adresem w Budapeszcie, zostało przymusowo zamkniętych. Powodem był brak możliwości otwarcia rachunku bankowego przez rosyjskich właścicieli, co uniemożliwiało ich funkcjonowanie.
Część z firm założonych przez Rosjan może być wykorzystywana do działalności wywiadowczej. "Od początku wojny europejskie służby specjalne monitorują zakładanie firm z rosyjskim rodowodem, sprawdzając, czy nie są wykorzystywane jako przykrywka" - pisze portal.
Przypomina, że po agresji na Ukrainę większość państw europejskich znacznie zmniejszyła u siebie liczbę rosyjskich dyplomatów, podejrzewanych o działalność wywiadowczą; Węgry w tym zakresie były jednak wyjątkiem.
Jednocześnie wzrosła liczba rosyjskich agentów wywiadu, którzy posiadają inny status niż dyplomatyczny i funkcjonują jako biznesmeni, naukowcy czy studenci - pisze HVG. "Węgry są faworyzowane nie tylko ze względu na bliskość, ale także dlatego, że - pomimo wojny - stosunkowo dobre relacje rosyjsko-węgierskie oznaczają, że wielu Rosjan uważa, iż jest to najłatwiejsze miejsce w UE do założenia bazy" - dodaje portal.
"Nierzadko zdarza się, że Rosjanie wykorzystują firmy prowadzące rzeczywistą działalność jako przykrywkę" - twierdzi były oficer kontrwywiadu, z którym rozmawiał HVG. Na przykład dzięki firmom logistycznym czy kurierskim "rosyjscy agenci wywiadu mogą 'zalegalizować' swoje ruchy" - dodaje.
Niebezpieczeństwo mogą stanowić jednak również firmy świadczące usługi IT i wspierane przez Rosję, ponieważ rosyjski wywiad kładzie nacisk na operacje w cyberprzestrzeni - pisze HVG.
"Kongres musi zdecydować, czy kontynuować wspieranie walki o wolność na Ukrainie, jako część 50-narodowej koalicji, którą zbudował prezydent (Joe) Biden, czy zignorować lekcje historii i pozwolić Putinowi wygrać. To jest prosty wybór" - powiedział Sullivan podczas briefingu w Białym Domu, po raz kolejny apelując do Kongresu o przegłosowanie ponad 60 mld dolarów na pomoc Ukrainie.
Pytany, czy administracja ma plan B, jeśli do tego nie dojdzie, zaprzeczył.
"Kiedy dostarczamy pakiet (...) broni na Ukrainę, broni z zasobów USA, bierzemy potem pieniądze, które Kongres nam daje i kupujemy za to nową broń, by zastąpić to, co daliśmy, tak by to nie miało wpływu na naszą gotowość wojskową (...) Więc jeśli skończą nam się pieniądze, nie będziemy w stanie kontynuować dostarczania broni Ukrainie. Taka jest stawka. Nie ma żadnej magicznej puli pieniędzy" - powiedział doradca prezydenta.
Jak zaznaczył, dobra wiadomość jest taka, że większość kongresmenów obydwu partii popiera dalsze wsparcie dla Ukrainy - jeśli tylko odpowiednia ustawa trafi pod głosowanie. Jak dotąd jednak żaden projekt nie został zgłoszony, bo obie partie nie mogą się porozumieć co do zmian w polityce azylowej i imigracyjnej, która ma być częścią szerszego pakietu środków, w którym znajdą się pieniądze na pomoc Ukrainie.
Sullivan odniósł się w poniedziałek również do ataków sprzymierzonego z Iranem jemeńskiego ruchu Hutich na statki handlowe na Morzu Czerwonym - był to już kolejny taki atak od rozpoczęcia izraelskiej operacji w Gazie. Jak stwierdził, choć to Huti "trzymają palec na spuście", to za ostatecznie odpowiedzialnego za ich działania USA uznają Iran.
Dodał, że USA przygotowują międzynarodową odpowiedź na te działania.
"Uważamy, że to nie jest tylko problem dla Stanów Zjednoczonych. Te statki nie były amerykańskimi statkami. Były z różnych krajów. To jest problem dla całego świata i każdego kraju, który polega na handlu drogą morską" - powiedział.
"Armia rosyjska w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy przeszła do ofensywy niemal na całej linii frontu" - poinformował deputowany tamtejszej rady obwodowej Serhij Łyszczenko w telewizji Espreso. "Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy codziennie odbywa się około 12 prób ataku na Robotyne. Ze słów żołnierzy wynika, że praktycznie jest to jeden atak, który trwa cały czas" - przekazał.
Jak podkreślił, codziennie wykorzystywane jest na froncie w obwodzie zaporoskim lotnictwo. Wskazał, że choć dziś siły rosyjskie prawie nie używały samolotów, to niedawno doszło do zmasowanego ataku na jedną z miejscowości w obwodzie. "Wróg bardzo się uaktywnił na terytorium obwodu zaporoskiego" - podkreślił.
Już ponad 10 mln osób na Ukrainie otrzymało w tym roku pomoc humanitarną - poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) na swojej stronie internetowej. Według danych OCHA 7,2 mln osób dostało pomoc medyczną, 4,1 mln - żywnościową, a 5,8 mln - dostęp do czystej wody i środki higieny.
Biuro podkreśliło, że szacuje się, iż wraz ze spadkiem temperatur poniżej zera 1,7 mln osób będzie potrzebować pomocy w przetrwaniu zimy aż do marca przyszłego roku, zwłaszcza w strefach przyfrontowych. "Dostarczanie takiej pomocy już trwa i do października ponad 361 tys. osób otrzymało zimową pomoc" - podało OCHA.
Opisując sytuację na Ukrainie, OCHA podkreśla, że od początku wojny zniszczonych lub uszkodzonych zostało 3 800 instytucji oświatowych i tylko około 30 proc. dzieci uczy się w szkołach.
Prezydent Bułgarii Rumen Radew zawetował uchwałę parlamentu o nieodpłatnym przekazaniu Ukrainie 100 pojazdów opancerzonych z uzbrojeniem, należących do resortu spraw wewnętrznych.
Zdaniem głowy państwa, podejmując tę decyzję, posłowie nie byli w wystarczającym stopniu poinformowani, czy rzeczywiście pojazdy te są niezbędne stronie ukraińskiej i czy nie mogą być wykorzystywane dla potrzeb kraju. Radew uważa, że pojazdy opancerzone mogą być wykorzystywane dla ochrony granic przed napływem nielegalnych imigrantów. Mogą być również przydatne dla straży pożarnej. Innym czynnikiem, który skłonił prezydenta do wyrażenia sprzeciwu w sprawie transakcji jest fakt, że przekazanie sprzętu ma odbyć się na koszt Bułgarii.
Nowy szef MSZ Wielkiej Brytanii David Cameron złoży 6 grudnia pierwszą, od objęcia urzędu, wizytę w Waszyngtonie. Brytyjski polityk będzie w USA rozmawiać z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem m.in. na temat wsparcia dla Ukrainy w jej walce z rosyjskim najeźdźcą.
"Przeprowadziliśmy skuteczne uderzenie na składy paliwowe przeciwnika w okupowanym przez wojska rosyjskie Ługańsku na wschodzie Ukrainy" - poinformowała ukraińska armia. "Wczoraj, 3 grudnia 2023, Siły Obrony przeprowadziły skuteczne uderzenie ogniowe na składy ropy i smarów, które znajdują się w granicach tymczasowo okupowanego Ługańska" - napisano w Telegramie StratCom Ukraińskich Sił Zbrojnych. Jak podkreśla RBK-Ukraina, wcześniej pojawiły się doniesienia o zaatakowaniu nocą przez drony bazy naftowej w Ługańsku. Na miejscu wybuchł duży pożar. Internauci relacjonowali, że doszło do eksplozji jednego ze zbiorników.
"Ukraina otrzymała od swoich partnerów pociski do systemów obrony powietrznej i nowoczesne kompleksy rakietowe" - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski po codziennej naradzie wojennej. Prezydent wskazał, że Ukraina zwiększa własną produkcję uzbrojenia. "Po raz pierwszy osiągnęliśmy wskaźnik produkcji sześciu (samobieżnych haubic) Bohdana na miesiąc. Wiemy już, jak ją (produkcję) zwiększyć" - podkreślił.
Szef państwa odniósł się także do korytarza zbożowego na Morzu Czarnym, służącego do eksportu produktów żywnościowych. "Nasz korytarz zbożowy działa. Przekroczyliśmy poziom 7 mln ton ładunków" - oświadczył. Mówiąc o sytuacji na froncie wojny z Rosją Zełenski poinformował, że na odcinku bachmuckim i awdijiwskim na wschodzie trwają walki obronne, zaś na południu prowadzone są "aktywne działania".
. . , , . . . ...
ZelenskyyUaDecember 4, 2023
"Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas" - napisała w liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young. Ostrzegła, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy.
"Siły ukraińskie przechodzą na niektórych odcinkach frontu do defensywy" - poinformował w doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, na platformie X. "Niewątpliwie zima oraz analiza naszych i wroga możliwości wymaga dostosowania taktyki. Na froncie i w miastach przechodzimy już do innej taktyki wojennej - na niektórych obszarach do defensywy, na innych do kontynuacji działań ofensywnych, a na półwyspie krymskim i wodach Morza Czarnego do specjalnych operacji strategicznych" - napisał Podolak.
Dodał, że znacznie skorygowano też obronę rakietową krytycznej infrastruktury. Podolak zaznaczył, że w bieżącym roku wojska rosyjskie kładą większy nacisk na stosowanie dronów. "Zima nie będzie łatwa, zważywszy na to, że Rosja absolutnie nie zwraca uwagi na prawo międzynarodowe, konwencje i zasady prowadzenia wojny, umyślnie atakując na masową skalę cywilów" - powiedział. Zapewnił jednak, że Ukraińcy są na to przygotowani.
Undoubtedly, the winter and the analysis of our own and the enemy's resource capabilities require adjustments in tactics. On the frontline and in the cities, we are already moving to a different tactic of warfare - effective defense in certain areas, continuation of offensive...
Podolyak_MDecember 4, 2023
Rosyjskie wojska od dawna próbowały zwiększyć siłę rażenia ataków dokonywanych na Ukrainie przy pomocy dronów kamikadze produkcji irańskiej typu Shahed-131/136; dlatego agresorzy zaczęli ostatnio wykorzystywać bezzałogowce przenoszące ładunki termobaryczne - poinformował w ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.
Atakowana przez wojska rosyjskie Awdijiwka na wschodzie Ukrainy, w której nadal mieszka ponad tysiąc osób, posiada zapasy jedzenia na ponad dwa miesiące, jednak stałe ostrzały nie pozwalają na dostawy chleba i opału - poinformował szef miejskiej administracji wojskowej Witalij Barabasz.
Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall otrzymał zamówienie o wartości 142 milionów euro na dostawę amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Zamówienie obejmuje pięciocyfrową liczbę pocisków artyleryjskich kalibru 155 milimetrów. Według firmy, klient jest krajem partnerskim NATO - pisze w agencja dpa.
Książka dla dzieci z sentencjami o wojnie i służbie w armii ukazała się w wydawnictwie prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego; sięgając po cytaty z Biblii i wypowiedzi duchownych autorzy przekonują, że "wszelka władza pochodzi od Boga", a śmierć na wojnie oznacza odpuszczenie grzechów.
O książce, zatytułowanej "Żyć - znaczy służyć Ojczyźnie" poinformowały w weekend rosyjskie media niezależne. "Agitka ta mówi o potrzebie bycia posłusznym wszelkiej ludzkiej władzy, jako że wszelka władza pochodzi od Boga, a wojna pokazana jest jako rzecz miła Bogu" - informuje portal The Moscow Times.
Rosja posiada obecnie 870 rakiet różnych typów i odbudowuje swoje zapasy, w tym strategiczne. To mniejsza liczba niż ta, którą przeciwnik dysponował w ubiegłym roku - powiedział w poniedziałek rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Jak dodał, Rosja ma teraz jednak więcej dronów Shahed.
Obecnie Rosjanie dysponują - według podliczeń strony ukraińskiej - 870 rakietami różnych typów - Kindżał, Iskander (w wersji balistycznej i manewrującej), Ch-22, Kalibr, Ch-101, Ch-555 - wyliczył Ihnat w wywiadzie dla RBK Ukraina.
Rosyjscy żołnierze, którzy zastrzelili dwóch żołnierzy ukraińskich, poddających się do niewoli, zostali zlikwidowani - poinformował w rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku taurydzkim Ołeksandr Sztupun.
"(...) Mogę potwierdzić, że podczas działań bojowych ta grupa rosyjskich okupantów, która dokonała tej zbrodni, przestała istnieć" - powiedział Sztupun, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
W niedzielę biuro prokuratora generalnego w Kijowie poinformowało o wszczęciu postępowania w związku z rozstrzelaniem dwóch nieuzbrojonych żołnierzy ukraińskich. Wydarzenie udokumentowano na nagraniu, rozpowszechnionym w mediach.
Od dnia napaści na Ukrainę 24 lutego 2022 r. do listopada 2023 r. całkowita liczba ofiar po stronie rosyjskiej prawdopodobnie wyniosła ok. 70 tys. zabitych i 220-280 tys. rannych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wyszczególniono w codziennej aktualizacji wywiadowczej, straty w siłach ministerstwa obrony to ok. 50 tys. zabitych i od 180 tys. do 240 tys. rannych, zaś w Grupie Wagnera - ok. 20 tys. zabitych i 40 tys. rannych. Dodano, że szacunkowy zakres całkowitej liczby ofiar po stronie rosyjskiej wynosi zatem od 290 tys. do 350 tys., a jego mediana to 320 tys.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszym raporcie, że wojska rosyjskie odnoszą postępy w walkach pod Awdijiwką w obwodzie donieckim Ukrainy. Oddziały rosyjskie m.in. przesunęły się na zachód od linii kolejowej przebiegającej na północ od miejscowości Stepowe.
Państwowa Straż Graniczna Ukrainy rozpoczęła odprawy pustych ciężarówek wyjeżdżających do Polski. Przepuszczane są przez przejście graniczne Uhrynów-Dołhobyczów. Zdaniem Kijowa w perspektywie pozwoli to odblokować wszystkie punkty na wspólnej granicy.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 18 z 23 dronów, którymi Rosja zaatakowała w nocy terytorium Ukrainy. Prócz dronów typu Shahed siły ukraińskie strąciły także pocisk rakietowy Ch-59 - napisano w komunikacie Sił Lotniczych na Telegramie.
Obrona przeciwlotnicza podjęła działania w co najmniej dziewięciu obwodach ukraińskich - oświadczyła armia.
Szefowa obwodu iwanofrankowskiego Switłana Onyszczuk przekazała, że Rosjanie zaatakowali dronami ten region, leżący na zachodzie Ukrainy. "Wróg nie przerywa atakowania obiektów infrastruktury krytycznej" - podkreśliła. Dodała, że obrona przeciwlotnicza zniszczyła nad ranem bezzałogowce i atak nie spowodował ofiar "ani znacznych zniszczeń".
Jak przekazał portal Ukrainska Prawda, szef obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak poinformował, że jeden z dronów strącony został w tym regionie, w okolicach miasta Pawłohrad.