Komisja Europejska wprowadziła zalecenia, by przekraczanie granic wewnątrz Unii Europejskiej przez ciężarówki tzw. zielonym korytarzem nie przekraczało 15 minut. "Kontrole sanitarne w związku z koronawirusem powinny być tak zorganizowane, aby nie hamować swobody przepływu towarów" – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Ursula von der Leyen ostrzegła, że jeżeli kraje UE nie odblokują podstawowych przejść granicznych, może zacząć brakować towarów na rynkach. Jej zdaniem, wprowadzone restrykcje, takie jak np. zakazy jazdy w weekendy lub w nocy - powinny zostać zawieszone. Kolejki na niektórych unijnych granicach sięgają 40 km, a czas oczekiwania wydłuża się do 18 godzin. To się musi skończyć - stwierdziła von der Leyen. Szefowa KE zaapelowała także o zmniejszenie biurokratycznych formalności dla pracowników transportowych wszystkich narodowości.
O przywrócenie możliwości pracy cudzoziemców zwróciło się dzisiaj do polskiego rządu Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. "W branży międzynarodowego transportu drogowego jedną trzecią wszystkich zatrudnionych kierowców, stanowią obywatele krajów spoza UE, głównie Ukrainy i Białorusi" - argumentują polscy przewoźnicy w swoich uwagach do tzw. tarczy antykryzysowej. Argument Komisji Europejskiej i ZMPD jest taki sam: ucierpią na tym konsumenci, bo zacznie brakować towarów.
Von der Leyen podkreśliła, że unijny rynek jest połączony. Musimy zagwarantować swobodny przepływ wszystkich produktów - mówiła. Walka z koronawirusem zabierze dużo czasu, a siła i środki, żeby zwyciężyć, będą pochodzić z naszego rynku wewnętrznego, dlatego powinniśmy go chronić - apelowała.