Długo oczekiwany dzień wyborów prezydenckich w USA wreszcie nadszedł! Dziękujemy za spędzenie go z nami! Specjalnie dla Was nadawaliśmy Fakty RMF FM z krakowskiego klubu "Żaczek", gdzie odbyła się studencka Noc Wyborcza. Opisywaliśmy też jej przebieg na RMF24. Oto zapis relacji minuta po minucie.
01:10 - Powoli kończy się wieczór wyborczy w "Żaczku". My kończymy relację na żywo! Dziękujemy, że byliście z nami. Pamiętajcie, że wszystkie informacje o wyborach, najświeższe dane, komentarze i analizy znajdziecie na RMF24 i usłyszycie w nocnych Faktach, które prowadzi Grzegorz Jasiński.
01:06 - Jak interpretować wynik studenckiego głosowania? Posłuchajcie rozmowy Macieja Grzyba z jednym z ekspertów.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
00:49 - Studenci właśnie poznali wyniki swojego głosowania. Gdy okazało się, że wygrał Obama, z sali słychać było głośne i entuzjastyczne okrzyki poparcia dla urzędującego prezydenta.
00:40 - Krakowscy studenci już wybrali. 239:161 - to stosunek głosów oddanych na Obamę i Romneya. Uczestnicy spotkania w "Żaczku" stawiają widać na kontynuację, a nie na rewolucję i zmianę warty w Białym Domu.
00:18 - Debata rozpoczęta! Na scenie są już dwie trzyosobowe drużyny, które reprezentują Demokratów i Republikanów. Pytania dotyczą 5 bloków tematycznych, każda z drużyn ma po 2 minuty na odpowiedź. Pierwsza kwestia to gospodarka i pytanie, które spędza sen z powiek politykom z całego świata: Jak wyjść z kryzysu?
00:10 - Za chwilę studenci zmierzą się w wyborczej debacie. Na scenie pojawią się zwolennicy Baracka Obamy i drużyna popierająca Mitta Romneya. Kto wypadnie lepiej? Odpowiedź na to pytanie poznamy już za kilkanaście minut.
00:00 - W studenckim klubie "Żaczek" wybory prezydenta USA już się skończyły. Trwa liczenie głosów. Chcecie wiedzieć, kto wygrał? Zostańcie z nami i słuchajcie Faktów RMF FM o godz. 01:00!
23:56 - Za kilka minut kolejne Fakty RMF FM z krakowskiego "Żaczka". W nich m.in. brytyjskie media o amerykańskich wyborach Słuchaj Faktów o północy!
23:51 - Studenci sprawdzili swoją wiedzę o Romneyu i Obamie. Teraz czekają ich kolejne wyzwania konkursowe, ale już w dużo luźniejszej formule. Właśnie rusza zabawa w wyborcze rebusy i kalambury!
23:44 - A oto już obiecane nagranie - Bartłomiej Biga - prowadzący wieczór wyborczy - rozmawia z naszym korespondentem. Posłuchajcie koniecznie.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
23:35 - Krakowscy studenci najpierw z zainteresowaniem słuchali naszego korespondenta, a później podziękowali mu gromkimi brawami za rozmowę. Poruszono w niej m.in. temat Polonii i różnic między kandydatami. Będziecie mogli jej posłuchać na naszej stronie już za kilka minut!
23:20 - A już za chwilę Kraków połączy się z Waszyngtonem - organizatorzy wieczoru wyborczego poprosili o komentarz naszego korespondenta Pawła Żuchowskiego.
23:15 - A oto obiecana relacja Macieja Grzyba z "narożnika" zwolenników Mitta Romneya. Posłuchajcie koniecznie!
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
22:55 - Który z kandydatów na prezydenta USA byłby lepszy z francuskiego punktu widzenia? Tego dowiecie się już za chwilę z relacji naszego paryskiego korespondenta Marka Gładysza. Słuchajcie Faktów o 23:00
22:50 - Po zagadkach i pytaniach o biografie kandydatów uczestnicy wieczoru wyborczego w krakowskim "Żaczku" znów mają chwilę na oddech. Wykorzystują ją niebanalnie - przed sceną ustawiła się długa kolejka do wyciętych z kartonu podobizn Obamy i Romneya. W końcu kto nie chciałby mieć zdjęcia z gwiazdami światowej polityki? :)
22:44 - A to jeden z centralnych punktów miejsca, w którym siedzą zwolennicy Mitta Romneya. Nasz reporter odwiedzi to miejsce już za kilkanaście minut. Słuchajcie jego relacji już w Faktach o 23:00.
22:42 - Tak wygląda narożnik zwolenników Obamy, gdzie o godz. 22 był nasz reporter
22:35 - Zostawiamy na chwilę Kraków, by przenieść się w dużo chłodniejsze miejsce - na Alaskę. Jak tam wyglądają wybory? Jak liczna jest tamtejsza Polonia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w rozmowie Pawła Żuchowskiego ze Stanem Boruckim, Konsulem Honorowym RP w Anchorage.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
22:22 - Czy ojciec Mitta Romneya startował w wyborach prezydenckich? Jak ma na imię obecna Pierwsza Dama, a jak nazywa się pies Obamy? Którego z kandydatów popiera Clint Eastwood, a którego Scarlett Johansson? To pytania, z którymi mierzą się uczestnicy wyborczego quizu. Na każde z nich bardzo żywiołowo reaguje widownia.
22:15 - Sala "Żaczka" podzielona jest na dwa sektory - zwolenników Romneya i fanów Obamy. Jak wygląda miejsce, w którym zbierają się osoby popierające urzędującego prezydenta USA? Posłuchajcie relacji Macieja Grzyba.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
22:02 - Po pierwszych oficjalnych wystąpieniach chwila na oddech, a już za chwilę coś na rozluźnienie atmosfery - konkurs wiedzy o USA. Na razie studenci siedzą przy stołach, dyskutują i z ciekawością spoglądają na ekrany, które prezentują im najświeższe informacje z mediów oraz polskiej i międzynarodowej blogosfery o wyborach.
21:58 - Przed nami Fakty o 22:00. W nich m.in. wybory w USA z perspektywy Brukseli i Moskwy. Posłuchaj!
21:38 - Miło jest obserwować entuzjazm spowodowany wyborami amerykańskimi - powiedział na początku swojego wystąpienia prof. Patrick Vaughan. Odpowiedziały mu gromkie brawa i głośne trąbienie na urodzinowych trąbkach!
21:26 - Poproszony o wystąpienie, prezes Fundacji Bratniak Grzegorz Murzański powiedział krótko: Chciałbym zaprosić państwa do świetnej zabawy!
21:22 - Zastanawiam się, co Was tak pasjonuje w tych wyborach, dlaczego tu przyszliście? - pyta studentów prorektor UJ prof. Andrzej Mania.
21:20 - To wielki dzień dla wszystkich Amerykanów. Wspaniale, że mogę spędzić ten wieczór w tak niezwykłej atmosferze - powiedział konsul USA w Krakowie Brian George.
21:10 - Wciąż zapełnia się sala, coraz tłoczniej robi się przy urnie wyborczej. Swój głos oddał już nasz reporter Maciej Grzyb. Posłuchajcie jego relacji sprzed urny wyborczej!
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
21:02 - Prowadzący wieczór wyborczy właśnie ogłosił, że za kilka minut zacznie się już część oficjalna. Pierwszym ekspertem, który zabierze głos, będzie prof. Patrick Vaughan.
20:58 - Michał Kowalewski już na posterunku - Posłuchaj Faktów z 21:00
20:47 - Studencka Noc Wyborcza to radosna impreza, a jednocześnie wydarzenie, którego centrum jest wielka światowa polityka. Na sali słychać głośne rozmowy licznie zgromadzonych gości, które mieszają się z grającą w tle muzyką i relacjami polskich i zagranicznych mediów wyświetlanymi na specjalnym ekranie. Na sali pojawili się też dwaj niezwykli goście :)
20:40 - Końcówka amerykańskiej kampanii jest niezwykle gorąca i nerwowa. Jak wyglądają ostatnie godziny walki kandydatów na prezydenta - o tym mówi w swojej relacji nasz korespondent Paweł Żuchowski.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
20:30 - Amerykański wieczór wyborczy nie może obyć się bez gadżetów. Flagi, naszyjniki, kapelusze i opaski w barwach USA to tylko niewielka część akcesoriów, w jakie mogą się zaopatrzyć uczestnicy spotkania tuż po wejściu.
20:15 - Na Obamę lub Romneya można zagłosować nie tylko Za Oceanem. Krakowscy studenci już wrzucają swoje głosy do specjalnej urny wyborczej. Kogo wybiorą? O tym przekonamy się po północy.
19:50 - Już za 10 minut pierwsze Fakty RMF FM ze studenckiej Nocy Wyborczej. W nich m.in. łączenie z naszym amerykańskim korespondentem Pawłem Żuchowskim.
19:45 - Sala klubu "Żaczek" powoli się zapełnia. Trwają ostatnie przygotowania do spotkania z ekspertami i komentatorami. Chcecie wiedzieć, jak to wygląda? - zobaczcie naszą fotogalerię.
19:41 - Rozpoczynamy relację minuta po minucie. Będziemy w niej zbierać najciekawsze komentarze ekspertów i opisywać przebieg spotkania wyborczego w jednym z krakowskich klubów, z którego nadajemy specjalne wydania Faktów RMF FM. W imprezie wezmą udział studenci, wykładowcy Amerykanistyki UJ i przedstawiciele amerykańskiego konsulatu w Krakowie. W programie jest m.in. studencka debata i quiz wiedzy o wyborach na wesoło. Nie zabraknie też analiz i komentarzy ekspertów.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video