Z powodu epidemii obrzęd poświęcenia pokarmów w kościołach zastąpiony jest ich błogosławieństwem w domach w Niedzielę Wielkanocną. Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik zachęca do publikacji w mediach społecznościowych zdjęć tradycyjnych koszyczków wielkanocnych z hasztagiem #Święconka.
Pomimo braku w tym roku obrzdu powicenia pokarmw w kocioach, nie rezygnujmy z przygotowania wielkanocnych koszyczkw z pisankami.Zachcam do publikacji w mediach spoecznociowych zdj koszyczkw wielkanocnych z #wiconka - @xrytelhttps://t.co/x94AucdSq9 pic.twitter.com/Lsct5brysx
EpiskopatNewsApril 11, 2020
W przesłanej informacji rzecznik Episkopatu poinformował, że w tym roku przed śniadaniem wielkanocnym ojciec rodziny lub inna osoba wypowiada formułę błogosławieństwa, którą można znaleźć na stronie www.episkopat.pl oraz na stronach diecezjalnych. Dodał, że przy błogosławieństwie można odczytać fragment Ewangelii o zmartwychwstaniu Jezusa.
Pomimo braku w tym roku obrzędu poświęcenia pokarmów w kościołach, nie rezygnujmy z przygotowania wielkanocnych koszyczków z pisankami. Zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych. Zdjęcia naszych koszyków możemy publikować w mediach społecznościowych z hasztagiem #Święconka - podkreślił.
Ks. Rytel-Andrianik zaprosił też do łączenia się ze wspólnotą Kościoła w Liturgii Wigilii Paschalnej poprzez transmisje. To najważniejsza liturgia w roku, gdy śpiewany uroczysty Exsultet, czyli Orędzie Paschalne, ogłaszające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne, słuchamy czytań z Pisma Świętego, które przeprowadzają nas przez całą historię zbawienia: od stworzenia świata, aż do zmartwychwstania. To czas nadziei, zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział.
Jak przypomniał rzecznik Episkopatu, tegoroczne święta przeżywany w naszych domach, bez spotkań z rodziną i znajomymi. Nie bądźmy jednak w tym czasie sami, kontaktujmy się poprzez rozmowy telefoniczne i komunikatory internetowe. Jako znak pamięci wysyłajmy zdjęcia naszym bliskim i przyjaciołom. Podzielmy się tym jak świętujemy w mediach społecznościowych. Zdjęcia i filmiki możemy publikować z hasztagiem #Wielkanoc. Stwórzmy wspólnotę przy wirtualnym wielkanocnym stole, w oczekiwaniu na możliwość bezpośredniego kontaktu- podkreślił.
Zachęcił też do pomocy seniorom, chorym i samotnym oraz do modlitwy w intencji zmarłych i ich rodzin. Pamiętajmy w tym czasie również o lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych i wszystkich, którzy Święta Wielkanocne spędzą w pracy dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa - dodał.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Święcenie pokarmów wielkanocnych w domu. Jak to zrobić?