Zdecydowaliśmy z ministrem finansów Pawłem Szałamachą o powołaniu wspólnego zespołu w ramach śledztwa dot. polskich wątków "Panama Papers" - podał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że śledztwo ma prowadzić Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej.
Szef resortu sprawiedliwości poinformował na konferencji prasowej, że tego dnia spotkał się z ministrem finansów Pawłem Szałamachą w sprawie polskich wątków "Panama Papers". W dniu dzisiejszym odbyłem rano rozmowę z panem ministrem finansów. Zdecydowaliśmy o powołaniu wspólnego zespołu w ramach śledztwa, które będzie prowadzone też przez wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej Przestępczości Zorganizowanej - Mazowiecki Wydział Zamiejscowy. Podjąłem decyzję dzisiaj o zleceniu takiego śledztwa właśnie delegaturze ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej - podkreślił. Jak mówił, "w tej sprawie zostały już podjęte pierwsze działania". Minister sprawiedliwości dodał, że liczy w tym zakresie na "dobrą koordynację ze służbami podległymi (...) ministrowi finansów".
Jestem też umówiony na rozmowę w tej sprawie z panem ministrem (Mariuszem) Kamińskim. Będziemy starali się koordynować te działania związane ze śledztwem, które ma na celu wyjaśnić, czy w tej sprawie doszło do popełnienia przestępstw, prania brudnych pieniędzy, przestępstw karno-skarbowych, albo też innych, które też mogłyby mieć miejsce - zaznaczył Ziobro. Tłumaczył, że zlecone przez niego postępowanie jest "zwykłym, profesjonalnym działaniem w takich sprawach, wobec doniesień, które zostały przedstawione". Będziemy je weryfikować. Nie przesądzam, że w tej sprawie musiało na pewno dojść do przestępstw. My dopiero będziemy to badać - zaznaczył.
Generalny Inspektor Informacji Finansowej Wiesław Jasiński informował w poniedziałek, że podjął decyzję o wszczęciu postępowania analitycznego w sprawie polskich wątków "Panama Papers".
Ujawnione w niedzielę "Panamskie papiery" to ok. 11,5 miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mosack Fonseca w Panamie. Dokumenty pokazują, jak panamska kancelaria pomaga swym klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków. Szereg rządów już zapowiada dochodzenia i zero tolerancji dla oszustów. Według doniesień medialnych w dokumentach przewijają się trzy nazwiska Polaków: Pawła Piskorskiego, Marka Profusa i Mariusza Waltera.
(mn)