Rosja przechodzi do działań ofensywnych pod Bachmutem - podała armia ukraińska. Administracja Joe Bidena ogłosiła w poniedziałek nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 100 mln dolarów. W jego skład wchodzi nowa wyrzutnia HIMARS oraz amunicja do różnych typów broni. Minister obrony USA Lloyd Austin potwierdził w Kijowie "niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy" oraz zapewnił, że wraz z sojusznikami będą one nadal zaangażowane w pomoc na polu walki i realizację długofalowych ukraińskich potrzeb obronnych w wojnie z Rosją. W tym artykule znajdziesz najważniejsze wydarzenia związane z wojną w Ukrainie z poniedziałku 20 listopada.
Departament Stanu USA ogłosił w poniedziałek nałożenie zakazu wjazdu do Stanów Zjednoczonych dla dwóch rosyjskich żołnierzy, zaangażowanych w zbrodnie wojenne na Ukrainie, w tym dla "rzeźnika z Buczy" płk. Azatbeka Omurbekowa.
Siły Federacji Rosyjskiej na kierunku bachmuckim "zebrały odpowiednie rezerwy" i przystępują do działań ofensywnych - poinformowało dowództwo Sił Lądowych Ukrainy.
"Wróg od około dwóch tygodni przechodzi z działań defensywnych do działań ofensywnych i próbuje odzyskać utracone wcześniej pozycje" - przekazał rzecznik sił lądowych,
Administracja Joe Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 100 mln dolarów. W jego skład wchodzi nowa wyrzutnia HIMARS oraz amunicja do różnych typów broni.
Jak podał w komunikacie Pentagon, nowy pakiet, będący już 51. transzą pochodzącej z magazynów USA broni dla Ukrainy zawiera m.in. pociski przeciwlotnicze Stinger, dodatkową wyrzutnię HIMARS wraz z amunicją, amunicję do haubic kalibru 105 i 155 mm, pociski i zestawy przeciwpancerne TOW, Javelin i AT-4, a także sprzęt zimowy.
"Ogłoszone dzisiaj wsparcie dla Ukrainy pomoże sprostać bezpośrednim potrzebom Ukrainy na polu walki (...) Ale krytyczne jest, by Kongres podjął działania wspierające Ukrainę poprzez przyjęcie wniosku prezydenta o dodatkowe fundusze" - napisał w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Zwiększenie dostępu dzieci uchodźców z Ukrainy do bezpłatnych usług opieki nad zdrowiem psychicznym oraz zapewnienie ukraińskich asystentów międzykulturowych w polskich szkołach - to niektóre rekomendacje raportu UNICEF, Plan International i Save the Children nt. dobrostanu dzieci i młodzieży z Ukrainy mieszkającej w Polsce.
W Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka, trzy międzynarodowe organizacje działające na rzecz ochrony dzieci w Polsce: Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Plan International i Save the Children opublikowały raport z badania subiektywnego dobrostanu dzieci i młodzieży mieszkającej w Polsce w obliczu wojny w Ukrainie.
To pierwszy w Polsce raport trzech organizacji, które konsultowały się z dziećmi i wysłuchały ich głosu w sprawie edukacji, spójności społecznej, zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego oraz ich prawa do partycypacji - czytamy w komunikacie przekazanym PAP.
W badaniu wzięła udział ponad setka dzieci z Ukrainy i Polski, które obecnie mieszkają w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.
Wśród najważniejszych wniosków z raportu znalazło się stwierdzenie, że dzieci z Ukrainy tęsknią za ludźmi, zwierzętami domowymi i miejscami, które pozostawiły w swym rodzinnym kraju. Wynika z niego również, że niektóre dzieci i nastolatki stają się apatyczne i uciekają w nadmierne spanie i jedzenie, gdy czują się przytłoczone stresem.
Minister obrony USA Lloyd Austin potwierdził w Kijowie "niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy" oraz zapewnił, że wraz z sojusznikami będą one nadal zaangażowane w pomoc na polu walki i realizację długofalowych ukraińskich potrzeb obronnych w wojnie z Rosją.
Szef Pentagonu złożył to oświadczenie po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim podczas wizyty w ukraińskiej stolicy. Przyjazd Austina nie był wcześniej zapowiadany.
Miałem zaszczyt spotkać się dziś z prezydentem Zełenskim w Kijowie, aby potwierdzić niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. My, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, będziemy w dalszym ciągu wspierać pilne potrzeby Ukrainy na polu bitwy oraz długoterminowe wymagania obronne - napisał Austin na platformie X.
I was honored to meet with President @ZelenskyyUa in Kyiv today to reaffirm the United States steadfast support for Ukraine. We, along with our allies and partners, will continue to support Ukraines urgent battlefield needs and long-term defense requirements. pic.twitter.com/Odv6ClgcrP
SecDefNovember 20, 2023
Ukraina odzyskała szczątki kolejnych 94 żołnierzy poległych w wojnie z Rosją, trwającej od lutego 2022 roku. Taką informację podał sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych w Kijowie.
Ukraińcy zaznaczyli, że "zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego" stronie przeciwnej przekazano ciała żołnierzy rosyjskich, którzy zostali zabici w tej wojnie.
Jak powiadomiono w komunikacie, odzyskane szczątki ukraińskich obrońców zostaną teraz przekazane do placówek medycznych, gdzie odbędzie się ich identyfikacja.
Dwie stacje radiolokacyjne wojsk rosyjskich zostały trafione w miejscowości Dmitrijew w obwodzie kurskim w Rosji - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w komunikacie na Facebooku.
Wywiad podał, że stacje radiolokacyjne wykryto w sobotę. Okazało się, że jest to cenny sprzęt: stacja radiolokacyjna 55Ż6 "Niebo" oraz prawdopodobnie Gamma-S1E.
Według ukraińskiego portalu RBK, od lutego 2022 roku, czyli początku pełnoskalowej wojny władze rosyjskie już ponad 500 razy informowały o atakach przy pomocy dronów na terytorium Rosji.
W 110 komunikatach powiadomiono o zniszczeniach i osobach poszkodowanych. Regionalne władze rosyjskie przeważnie podają, że są to ataki przypuszczane przez stronę ukraińską. Władze w Kijowie z reguły tego nie komentują.
W niedzielę wieczorem mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował, że rosyjska obrona przeciwlotnicza zniszczyła tego dnia drona, który miał zaatakować wschodnią część miasta.
Dwie stacje radiolokacyjne wojsk rosyjskich zostały trafione w miejscowości Dmitrijew w obwodzie kurskim w Rosji - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w komunikacie na Facebooku.
Wywiad podał, że stacje radiolokacyjne wykryto w sobotę. Okazało się, że jest to cenny sprzęt: stacja radiolokacyjna 55Ż6 "Niebo" oraz prawdopodobnie Gamma-S1E.
Według ukraińskiego portalu RBK, od lutego 2022 roku, czyli początku pełnoskalowej wojny, władze rosyjskie już ponad 500 razy informowały o atakach przy pomocy dronów na terytorium Rosji. W 110 komunikatach powiadomiono o zniszczeniach i osobach poszkodowanych. Regionalne władze rosyjskie przeważnie podają, że są to ataki przypuszczane przez stronę ukraińską. Władze w Kijowie z reguły tego nie komentują.
W niedzielę wieczorem mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował, że rosyjska obrona przeciwlotnicza zniszczyła tego dnia drona, który miał zaatakować wschodnią część miasta.
Pierwszy publiczny protest żon rosyjskich żołnierzy, którzy biorą udział w inwazji na Ukrainę, świadczy o tym, że brak rotacji wojskowych na froncie jest coraz częściej postrzegany jako sytuacja niemożliwa do wytrzymania - oceniło w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 7 listopada żony rozmieszczonych na Ukrainie rosyjskich żołnierzy przeprowadziły prawdopodobnie pierwszy publiczny protest uliczny w Moskwie od lutego 2022 roku, czyli początku wojny.
Zebrały się na placu Teatralnym i rozwinęły transparenty, domagając się objęcia swoich partnerów rotacją i odesłania ich poza linię frontu przez resort obrony.
Sztab generalny armii ukraińskiej podał w poniedziałek rano, że oddziały walczące na kierunku chersońskim utrzymują pozycje zajęte na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru i prowadzą tam działania przeciwko artylerii rosyjskiej. Ostrzeliwują również tyły wojsk rosyjskich.
Jak przekazała wcześniej Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju, armia odsunęła Rosjan na odległość od 3 do 8 km na wschód od brzegu Dniepru. Tym samym prawy brzeg, będący pod kontrolą Kijowa, już nie znajduje się w zasięgu rosyjskich moździerzy. Na terenach obwodu chersońskiego leżących na lewym brzegu Dniepru Rosja utrzymuje kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.
"Przybyłem do Kijowa, by spotkać się z przywódcami Ukrainy. Jestem dziś tutaj, aby przekazać ważne przesłanie: Stany Zjednoczone będą nadal, teraz i w przyszłości, wspierać Ukrainę w walce o wolność, przeciwko agresji rosyjskiej" - poinformował szef Pentagonu.
I just arrived in Kyiv to meet with Ukrainian leaders. Im here today to deliver an important message - the United States will continue to stand with Ukraine in their fight for freedom against Russias aggression, both now and into the future. pic.twitter.com/1D96aeeACl
SecDef20 listopada 2023
Dwie osoby zginęły w wybuchu granatnika w mieszkaniu w Kijowie. Według wstępnych informacji ofiary to ukraiński żołnierz i jego żona - poinformowała kijowska policja późnym wieczorem w niedzielę.
Policjanci otrzymali wieczorem zgłoszenie od jednego z mieszkańców, że w sąsiednim mieszkaniu doszło do eksplozji. Po przybyciu na miejsce znaleźli dwa ciała.