Brytyjski resort obrony potwierdził informacje o kontrofensywie Ukraińców nieopodal Charkowa. Armia przesuwa się na północy kraju w kierunku rosyjskiej granicy. Ukraińcy ponoszą też straty. Według dziennikarzy, którzy rozmawiali z ukraińskimi żołnierzami, Rosjanie przejęli kontrolę nad Rubiżnem. Na poziomie dyplomatycznym ważna decyzja zapadła w ONZ. Prezydent i premier Finlandii wezwali swój kraj do wejścia do NATO. Oto najważniejsze informacje dotyczące 78. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainie.

REKLAMA

"Milczące uznanie niezdolności Rosji". Ukraińcy wypierają najeźdźców

Z frontu napływają informacje o kontrofensywie Ukraińców na wschód od Charkowa. Dziennikarze Agencji Reutera potwierdzili, że Ukraina kontroluje tereny rozciągające się wzdłuż rzeki Doniec. Na północ od Charkowa Ukraińcy wyparli Rosjan ze wsi Pytomnyk.

Informacje o kontrataku Ukraińców potwierdziło brytyjskie ministerstwo obrony. "Wycofywanie rosyjskich sił z obwodu charkowskiego jest milczącym uznaniem niezdolności Rosji do opanowania kluczowych miast Ukrainy, w których najeźdźcy spodziewali się niewielkiego oporu ze strony lokalnych mieszkańców" - napisali na Twitterze przedstawiciele ministerstwa w aktualizacji wywiadowczej.

Pojawiają się też doniesienia o zdobyciu przez Rosjan miasta Rubiżne znajdującego się w obwodzie ługańskim. Major Ilja Krawczenko, z którym rozmawiał dziennikarz Neil Hauer - współpracujący m.in. ze stacją CNN - przekazał, że siły ukraińskie zostały zmuszone do wycofania się z miasta i skupiają się teraz na zabezpieczeniu swoich pozycji w Siewierodoniecku. O przejęciu kontrolę nad Rubiżnym informuje też Tom Mutch - dziennikarz współpracujący m.in. z "The Times".

Major Ilya Kravchenko says that Ukrainian forces have lost control of Rubizhne now as they were forced to pull back last night. Holding at the town's entrance now, trying to secure their positions in Severodonetsk. pic.twitter.com/NSPUZXpfa8

NeilPHauerMay 12, 2022

Żołnierze apelują do Elona Muska

Rosyjskie wojska kontynuują szturm zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Według doradcy mera Mariupola głównym celem Rosjan jest teraz zablokowanie wyjść z podziemnych korytarzy na terenie fabryki, których plany pokazał najeźdźcy zdrajca. Dowódca 36 Brygady Piechoty Morskiej Ukrainy broniącej kombinatu w dramatycznym apelu zwrócił się do... Elona Muska o pomoc w ewakuacji jego żołnierzy do kraju trzeciego.

Zabójstwa cywilów nagrane

Dziś świat obiegły też wstrząsające nagrania pokazujące, jak rosyjscy żołnierze zabijają cywilów. Filmy z monitoringu zarejestrowały zbrodnie Rosjan w salonie samochodowym pod Kijowem.

Gdy Rosjanie przybywają na miejsce, właściciel salonu i jego 68-letni ochroniarz wychodzą do nich z rękami w górze. Obaj nieuzbrojeni.

Żołnierze najpierw przeszukują mężczyzn, później pozwalają im odejść, ale gdy Ukraińcy odwracają się, otrzymują serię z karabinu.

Właściciel ginie na miejscu. Ochroniarzowi udaje się dotrzeć do biura i wezwać na pomoc obronę terytorialną. Jak informuje CNN, starszy mężczyzna ostatecznie zmarł jednak z utraty krwi, zanim udało mu się skutecznie udzielić pomocy.

CNN obtains graphic surveillance video showing Russian forces shooting Ukrainian civilians @sarasidnerCNN reports pic.twitter.com/5hGzyhVd6e

TheLeadCNNMay 11, 2022

Rada Praw Człowieka chce, by ONZ zbadał zbrodnie wojenne Rosjan

Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowała dziś rezolucje w sprawie wzywającą do wszczęcia dochodzenia ONZ w sprawie doniesień o rażącym łamaniu praw człowieka na terytoriach okupowanych przez Rosję na Ukrainie, m.in. pod Kijowem. Za rezolucją zgłoszoną przez Ukrainę zagłosowały 33 kraje, w tym Polska, 12 wstrzymało się od głosu, a dwa - Chiny i Erytrea - zagłosowały przeciwko.

Finowie i Szwedzi chcą do NATO

Historyczne oświadczenie opublikowali prezydent i szefowa rządu Finlandii. Sauli Niinistö i Sanna Marin wezwali swój kraj do "bezzwłocznego" ubiegania się o członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim.

Szwedzka prasa podała informacje, że Sztokholm już w poniedziałek może złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Formalna decyzja ma zostać podjęta na specjalnym posiedzeniu rządu w Sztokholmie.