500 plus dla ukraińskich rodzin i otwarcie rynku pracy dla Ukraińców zapowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jak mówi minister Marlena Maląg potrzebna będzie jednak do tego specustawa.

REKLAMA

"Będzie określona krótka ścieżka. Osoba, która przekroczyła granicę od 24 lutego będzie miała tak zwaną pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce. I będzie taka osoba miała prawo także do korzystania ze świadczeń" - tłumaczy minister Marlena Maląg.

Jak zaznacza: bardzo ważne jest wsparcie w czasie wojny obywateli Ukrainy.

"Otwarcie rynku pracy dla Ukraińców, specjalna infolinia, centralna baza ofert pracy i aplikacja ePraca w języku ukraińskim to pomoc przygotowana przez resort rodziny" - podkreśliła szefowa MRiPS. ZUS przygotowuje zmiany przepisów, które pozwolą na "długofalowe wsparcie" obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski.

"Wsparcie, które przygotowujemy, które znajdzie się też w specustawie jest związane z zabezpieczeniem, przede wszystkim z otwarciem rynku pracy" - poinformowała Marlena Maląg.

RZĄDOWA STRONA ZE SZCZEGÓŁAMI POMOCY DLA UKRAIŃCÓW W POLSCE

Jednocześnie - jak mówiła minister- działa wiele form wsparcia, z których obywatele Ukrainy mogą już skorzystać poprzez kanały komunikacyjne. To m.in. infolinia 19- 524, centralna baza ofert Pracy (oferty.praca.gov.pl) i aplikacja mobilna ePraca w języku ukraińskim.

"Wszystkie te informacje znajdują się w jednym miejscu: na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl, by obywatel Ukrainy mógł kompleksowo skorzystać z informacji" - tłumaczyła minister.

MSWiA: Udzielamy schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone, bez względu na jej narodowość

Nasz kraj udziela schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone - bez względu na jej narodowość; dominującą grupą uchodźców w Polsce są obywatele Ukrainy, ale wśród osób odprawianych przez Straż Graniczną są też obywatele USA, Nigerii, Indii, Gruzji i innych państw - przekazało we wtorek MSWiA.

Wtorek jest szóstym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Do Polski wjechało do tej pory prawie 380 tys. osób z tego kraju, w tym tylko w poniedziałek - ponad 100 tys.

We wtorkowym komunikacie resort spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że do Polski wpuszczane są "wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym".

"Nasz kraj udziela schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone - bez względu na jej narodowość. Dominującą grupą uchodźców w Polsce są obywatele Ukrainy, ale wśród osób odprawianych przez Straż Graniczną znajdują się też obywatele USA, Nigerii, Indii, Gruzji i innych państw" - czytamy w oświadczeniu.

MSWiA podkreśliło, że wszystkie osoby wpuszczane do Polski są weryfikowane przez Straż Graniczną. "Wobec tych, w stosunku do których są wątpliwości, np. nie posiadają dokumentów, funkcjonariusze Straży Granicznej stosują odpowiednie procedury sprawdzające" - dodano.

Ministerstwo zapewniło, że "żadna osoba, która otrzymała schronienie w Polsce, nie zostanie odesłana do państwa ogarniętego wojną".