Głównym celem wojsk rosyjskich jest zdobycie Mariupola na południu Ukrainy oraz przeprowadzenie ofensywy w pobliżu Iziumu w obwodzie charkowskim i przedarcie się przez linie ukraińskiej obrony na południe, w kierunku Doniecka - poinformował dziś Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Pod gruzami dwóch budynków w Borodziance w obwodzie kijowskim znaleziono 26 ciał - podała agencja Reutera, powołując się na Prokuraturę Generalną Ukrainy. Tymczasem Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. Oto najważniejsze wydarzenia 43. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę (07.04.2022 r.).

REKLAMA

Dramatyczne wieści z Mariupola

Ponad 100 tys. osób musi zostać pilnie ewakuowanych z oblężonego przez Rosjan Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - przekazał dziś mer miasta Wadym Bojczenko, cytowany przez agencję Reutera. Dodał, że Mariupol doświadcza katastrofy humanitarnej.

W mieście pozostało ponad 100 tys. osób, które "modlą się o ratunek", potrzebna jest ewakuacja przeprowadzana "na pełną skalę" - alarmował mer położonego nad Morzem Azowskim Mariupola.

Również dziś ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa oświadczyła, że w okolicach Mariupola Rosjanie przymusowo mobilizują mężczyzn. Mają zamiar ich wysłać do walk ulicznych.

"Zgodnie z informacjami mieszkańców, mobilizowani mają być użyci jako 'mięso armatnie' w walkach ulicznych w mieście" - napisała Denisowa na komunikatorze Telegram. Dodała, że celem takich działań byłoby "osłanianie armii wroga".

Rosja zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka

Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Za przyjęciem rezolucji zawieszającej Rosję w związku z "rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka" głosowały 93 państwa, przeciwko było 24, a wstrzymało się 58.

Przeciw głosowały m.in. Chiny, Kazachstan, Korea Północna, Białoruś, Iran, Syria, Erytrea, Algieria, Etiopia i Kuba, a także wszystkie państwa Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB).

Horror w Borodziance

Pod gruzami dwóch budynków w Borodziance w obwodzie kijowskim znaleziono 26 ciał - podała agencja Reutera, powołując się na Prokuraturę Generalną Ukrainy. W mieście trwa usuwanie zniszczeń, pod gruzami mogą znajdować się ciała setek ludzi.

Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski powiedział dziś, że Borodzianka jest jednym z najbardziej zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji miast obwodu kijowskiego. Mieszkańcy opowiadają, że w pierwszych dniach wojny samoloty nadlatywały i ostrzeliwały domy pociskami z małej wysokości - powiedział minister cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Wcześniej prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa oceniała, że liczba ofiar wśród cywilów w Borodziance będzie wyższa niż w innych wyzwolonych miejscowościach obwodu kijowskiego. Doradca mera miasta Anatolij Rudniczenko szacował wczoraj, że w zbombardowanych blokach mogło zginąć ok. 200 osób.

Rosjanie skupiają się na zdobyciu Mariupola i przedarciu się z Iziumu na południe

Głównym celem wojsk rosyjskich jest zdobycie Mariupola na południu Ukrainy oraz przeprowadzenie ofensywy w pobliżu Iziumu w obwodzie charkowskim i przedarcie się przez linie ukraińskiej obrony na południe, w kierunku Doniecka - informuje w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojncyh Ukrainy.

ONZ: Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło 1611 cywilów

Od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w wyniku działań wojennych zginęło w tym kraju 1611 cywilów, a 2227 zostało rannych - poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Podkreślono, że rzeczywista liczba cywilnych ofiar wojny jest prawdopodobnie znacznie wyższa, niż ta podawana w zestawieniach. OHCHR nie posiada jeszcze informacji z niektórych regionów, w których wciąż toczą się ciężkie walki; inne dane nadal są potwierdzane.

W statystykach nie ujęto m.in. pełnego bilansu ofiar w Mariupolu, Wołnowasze, Iziumie, Popasnej i Borodziance - miastach, z których napływały informacje o licznych ofiarach cywilnych.

Senat USA zakazał importu rosyjskiej ropy

Senat USA przyjął ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy, przegłosował też odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania oraz odebrał Rosji status kraju, który łączą z USA tzw. Stałe Normalne Stosunki Handlowe (PNTR).

Zniesienie klauzuli największego uprzywilejowania w wymianie handlowej umożliwi nałożenie na towary importowane z Rosji i Białorusi wyższych ceł, przede wszystkim na stal i aluminium, co dodatkowo osłabi rosyjską gospodarkę - wyjaśnia Associated Press.