Sobota to 17. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin, najistotniejsze informacje i komentarze zbieramy w poniższym artykule.

REKLAMA

Zełenski podsumowuje straty

Około 1,3 tys. ukraińskich żołnierzy zginęło od początku rosyjskiej inwazji - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Zachód powinien bardziej zaangażować się w rozmowy pokojowe między Kijowem a Moskwą.

Zełenski z rozczarowaniem mówił o tym, że Zachód nie zdecydował się na większą pomoc wojskową dla Ukrainy. Będą siedzieć w restauracji i dopóki rakieta w nią nie uderzy, nie uwierzą, że to może im się przydarzyć - mówił o zachodnich przywódcach.

ONZ o cywilnych ofiarach rosyjskiej inwazji

Co najmniej 579 cywilów, w tym 42 dzieci, zginęło w Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji. O swoich ustaleniach poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Podkreślono, że w rzeczywistości liczby te mogą być znacznie wyższe.

Rosyjski czołg zmiażdżył auto z trzyosobową rodziną w środku

Wstrząsające informacje napłynęły z obwodu zaporoskiego na Ukrainie. Rosyjski czołg zmiażdżył samochód osobowy z uchodźcami. Zginęły trzy osoby.

Tragedia rozegrała się na drodze między wioskami Nesterianka i Myrne w powiecie orichiwskim. Samochód Tavria z cywilami, którzy chcieli opuścić teren niebezpiecznych działań wojennych, zatrzymał się na poboczu. Wtedy na pojazd najechał czołg.

Ostrzelany szpital onkologiczny

Wojska rosyjskie ostrzelały obwodowy szpital onkologiczny w Mikołajowie na południu Ukrainy - poinformował szef obwodowej służby zdrowia Maksym Beznosenko, cytowany przez stację BBC. Jak dodał - nie spowodowało to poważnych zniszczeń.

Rosjanie chcą utworzyć Chersońską Republikę Ludową?

Rosyjskie siły okupacyjne zamierzają przeprowadzić "pseudoreferendum" w mieście portowym Chersoń na południu Ukrainy, by utworzyć tam kolejny region separatystyczny - oznajmił deputowany chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań na Facebooku. Chersoń do niespełna 290-tysięczne miasto na południu Ukrainy.

Prace nad przywróceniem zasilania w elektrowni w Czarnobylu

Ukraińscy technicy wznowili dostawy energii elektrycznej na teren kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że dostawy energii do elektrowni zostały całkowicie przerwane.

Ukraiński urząd dozoru poinformował agencję atomową w Wiedniu, że prace rozpoczęte wieczorem 10 marca zdołały doprowadzić do naprawy jednej sekcji zasilania.

Putin nie może liczyć na swoich żołnierzy?

Prezydent Rosji Władimir Putin nie może być pewien lojalności swoich żołnierzy walczących w Ukrainie i ucieka się do stalinowskich metod, by ich zdyscyplinować - poinformowała na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, przytaczając zeznania rosyjskiego jeńca.

Z zeznań żołnierza, który poddał się Ukraińcom w obwodzie mikołajowskim wynika, że za linią frontu działają oddziały karne, których zadaniem jest rozstrzeliwanie dezerterów.

Duda podpisał ustawę o pomocy Ukraińcom

Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy. Tego samego dnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw, a jej przepisy weszły w życie i obowiązują, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

"Wydolność Krakowa do obsługi uchodźców się skończyła"

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig: Wydolność miasta do obsługi uchodźców już się skończyła

"Wydolność naszego miasta do obsługi uchodźców już się skończyła" - mówił w specjalnym wydaniu Rozmowy w RMF FM wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Jak dodał, już wcześniej w stolicy Małopolski mieszkało wielu obywateli Ukrainy. "Około 1/4 mieszkańców Krakowa to są teraz Ukraińcy" - szacuje Kulig.