Ostatniej doby odnotowano 161 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała straż graniczna. Wobec 34 cudzoziemców wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

REKLAMA

Jak przekazała na Twitterze straż graniczna, we wtorek odnotowano 161 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wobec 34 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia o obowiązku opuszczenia terytorium RP.

Wczoraj tj.16.11 na granicyodnotowano 161 prb jej nielegalnego przekroczenia. Wobec 34 cudzoziemcw funkcjonariusze SG wydali postanowienia o obowizku opuszczenia terytorium RP.W godzinach wieczornych odnotowano rwnie dwie siowe prby przekroczenia granicy.#NaStray pic.twitter.com/JB5sEVAUlo

Straz_GranicznaNovember 17, 2021

W godzinach wieczornych odnotowano również dwie siłowe próby przekroczenia granicy - podano na Twitterze.

Presja migracyjna na granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,5 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma powstać stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Pod koniec września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.