Środa była 14. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednym z najważniejszych wydarzeń 9.03.2022 r. był atak lotniczy na szpital położniczy w Mariupolu. Środa była też dniem, w którym ambasadorowie państw UE przyjęli nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi. Mimo uzgodnień w sprawie korytarzy humanitarnych, w wielu miastach Ukrainy ewakuacja cywilów w środę się nie odbyła.

REKLAMA

Rano doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko poinformował, że Rosjanie ostrzelali rakietami Grad konwój humanitarny jadący do Mariupola. Zbombardowano też biuro Czerwonego Krzyża.

To Mariupol był jednym z miejsc, w którym ewakuacja się nie udała. Rosjanie uniemożliwili też wjechanie do miasta konwoju humanitarnego. "To ludobójstwo w centrum Europy w XXI wieku" - napisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Atmosphere of #Mariupol now pic.twitter.com/b1hAHZngaW

nexta_tvMarch 8, 2022

Dramatu doświadczyli też cywile uciekający z Czernihowa. Rosyjscy żołnierze strzelali do ewakuujących się ludzi. Zginęła jedna osoba.

Problemy były też w miejscowości Stojanka, gdzie Rosjanie przeszkodzili w ewakuacji cywilów z Buczy i Hostomla.

Ewakuacja częściowo udała się natomiast w kilku innych miastach. Szef frakcji parlamentarnej rządzącej na Ukrainie partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija poinformował, że w ciągu doby udało się ewakuować ponad 40 tys. kobiet i dzieci.

Atak na szpital w Mariupolu

W środę Rosjanie dokonali kolejnych ataków na obiekty cywilne. W wyniku ataku lotniczego na szpital położniczy w Mariupolu 17 osób zostało rannych. "Rosjanie! Przekroczyliście nie tylko granicę niedopuszczalnych stosunków między państwami i narodami. Przekroczyliście linię ludzkości. Przestańcie nazywać siebie ludźmi" - w ten sposób atak skomentował szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Opis / Siły Zbrojne Ukrainy / PAP
Opis / Siły Zbrojne Ukrainy / PAP
Opis / Siły Zbrojne Ukrainy / PAP
Opis / Siły Zbrojne Ukrainy / PAP
Opis / Siły Zbrojne Ukrainy / PAP
Opis / Siły Zbrojne Ukrainy / PAP
Opis / Siły Zbrojne Ukrainy / PAP
Opis / Siły Zbrojne Ukrainy / PAP
Opis / Siły Zbrojne Ukrainy / PAP
Opis / Siły Zbrojne Ukrainy / PAP

ONZ o cywilach, którzy zginęli na Ukrainie

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło co najmniej 516 cywilów, a 908 osób zostało rannych. ONZ podkreśliła jednak, że rzeczywiste dane są prawdopodobnie znacznie wyższe. Jak dodano, niekompletne są dane dotyczące m.in. Wołnowachy, Mariupola i Iziumu, gdzie mogły zginąć setki ludzi.

Władze Ukrainy twierdzą z kolei, że od początku rosyjskiej inwazji w samym tylko Mariupolu zginęło 1200 cywilów.

Nowe sankcje na Rosję i Białoruś

Unia Europejska stara się zmusić Rosję do zakończenia wojny. W tym celu stosuje sankcję. W środę ambasadorowie państw UE przyjęli nowy pakiet retorsji. W ramach nowych sankcji trzy białoruskie banki mają zostać wykluczone z systemu SWIFT. Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie. Sankcje obejmą ponadto zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.

Zełenski zawiedzony rozmową z Scholzem

O to, by Zachód nałożył na Rosję i Białoruś jak najpotężniejsze sankcję cały czas zabiega Wołodymyr Zełenski. W środę prezydent Ukrainy rozmawiał o tej kwestii m.in. Olafem Scholzem. Niemiecki kanclerz wykluczył wprowadzenie embarga na rosyjską ropę i gaz, co ambasador określił jako "nóż wbity w plecy Ukrainy".

O sytuacji na Ukrainie i konsekwencjach rosyjskiej inwazji w środę opowiadali na antenie RMF FM: