Wtorek był 13. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 8.03.2022 r. przez większość dnia obowiązywało zawieszenie broni, w ramach którego udało się ewakuować kilka tys. cywili z Sum i Irpienia. Nie udała się za to ewakuacja Mariupola. Joe Biden poinformował o nałożeniu nowych sankcji na Rosję, a Polska przekazała, że jest gotowa przekazać myśliwce MiG-29 do dyspozycji Amerykanom.
Dzień rozpoczął się od bombardowania Sum i Ochtyrki. Władze miejscowe przekazały, że zginęło co najmniej 21 osób, w tym dzieci. Do ostrzału artyleryjskiego doszło też w Buczy. Mer tego miasta przekazał, że mieszkańcy nie mają możliwości kupienia wody, jedzenia, nie ma prądu, ani możliwości wyjazdu.
The head of the #Sumy Regional State Administration, Dmytro Zhyvitsky, reports that #Russian planes dropped bombs on residential areas of the city. There are dead and wounded, including children. pic.twitter.com/9YaKRvACsH
nexta_tvMarch 8, 2022
This is what residential buildings in #Sumy look like after a night of air strikes. pic.twitter.com/z2j9Gl6A02
nexta_tvMarch 8, 2022
O godzinie 9 czasu miejscowego (godz. 8 czasu polskiego) w życie weszło zawieszenie broni. O tej samej godzinie zaczął działać korytarz humanitarny z Sum do Połtawy. Zawieszenie broni z Rosjanami tylko raz zostało złamane przez strzelaninę w pobliży punktu kontrolnego. Do godziny 21 czasu lokalnego z miasta ewakuowano ok. 5000 cywilów.
Około 3 tys. osób udało się z kolei uratować z Irpienia.
This is what the evacuation of #Irpen looks like from a drone. pic.twitter.com/nT17QcFMqn
nexta_tvMarch 8, 2022
Nie udała się z kolei ewakuacja Mariupola - rada miasta przekazała, że Rosjanie próbowali wedrzeć się do miasta korytarzem humanitarnym w trakcie ewakuacji cywilów.
We wtorek po południu Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi poinformował, że liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln. Straż graniczna podała, że z tej grupy 1,2 mln osób przyjechało do Polski. WHO przekazała, że w Europie mamy do czynienia z największym kryzysem humanitarnym od 77 lat.
We wtorek pierwszy raz w historii Izby Gmin do brytyjskich posłów przemawiał przywódca innego kraju - mowa o Wołodymyrze Zełenskim.
W trakcie przemówienia prezydent Ukrainy zapewnił: "Nie poddamy się i nie przegramy, będziemy walczyć do końca, na morzu, w powietrzu, będziemy nadal walczyć o naszą ziemię, bez względu na koszty, będziemy walczyć w lasach, na polach, na brzegach, na ulicach".
Po południu prezydent USA Joe Biden ogłosił zakaz importu rosyjskiej energii do USA. Prezydent ogłosił, że gaz, ropa i węgiel z Rosji nie będą przyjmowane w amerykańskich portach. Dodał też, że wielu europejskich sojuszników nie jest w stanie przyłączyć się do embarga.
Wieczorem MSZ wydało komunikat, z którego wynika, że Polska jest gotowa przekazać do dyspozycji rządu USA myśliwce MiG-29. Strona amerykańska miałaby je przekazać Ukrainie. Oświadczeniem polskiego MSZ zaskoczona była podsekretarz stanu USA ds. politycznych. Victoria Nuland sprawa nie była konsultowana z Waszyngtonem. "Wygląda to na zaskakujący ruch Polaków" - zaznaczyła.
We wtorek McDonald’s zdecydował o zamknięciu restauracji w Rosji. Starbucks Corp poinformowało o zawieszeniu działalności w tym kraju. Yum Brand - właściciel KFC - poinformowało o wstrzymaniu inwestycji w Rosji, a Coca-Cola Co i PepsiCo zawiesiły sprzedaż napojów.
O sytuacji na Ukrainie i konsekwencjach rosyjskiej inwazji na antenie RMF FM we wtorek opowiadali:
- Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta [ZOBACZ ROZMOWĘ]
- Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan [ZOBACZ ROZMOWĘ]
- Prof. Marian Noga, ekonomista[ZOBACZ ROZMOWĘ]