W całym województwie zachodniopomorskim nie ma miejsca, w którym potencjalni dawcy mogliby oddać krew do badania pod kątem przeszczepu szpiku kostnego. Dla mieszkańców np. Świnoujścia oznacza to 200 kilometrów do najbliższego punktu rekrutacji dawców.
Najbliższe miasto dla większości mieszkańców województwa, w którym można zarejestrować się w bazie dawców szpiku to Gorzów Wielkopolski. Prawie 1,7 mln mieszkańców Pomorza Zachodniego może zrobić to tylko w innym województwie lub skorzystać z organizowanych co 2—3 tygodnie w kolejnych miastach akcji pod nazwą Dni Szpiku Kostnego lub... samemu pobrać próbkę.
We wrześniu 2010 roku w życie weszła nowelizacja ustawy transplantacyjnej. Sprecyzowała ona zasady organizacji miejsc rekrutacji dawców szpiku i ośrodków transplantacyjnych. Według zapisów ustawy działalność taką mogą świadczyć jedynie podmioty lecznice lub fundacje.
W Szczecinie badania krwi pod kątem przeszczepu prowadziło laboratorium przy szpitalu w dzielnicy Pomorzany. Laboratorium jest oddzielną jednostką organizacyjną i nie ma charakteru podmiotu leczniczego. Wejście w życie nowelizacji ustawy oznaczało, że nie może prowadzić działalności. Jednocześnie potencjalni dawcy szpiku nie mogą już zgłaszać się też do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, które wcześniej pobierało próbki na potrzeby laboratorium. Do tej pory RCKiK nie podpisało też umowy na pobieranie próbek krwi z żadnym innym z trzynastu ośrodków transplantacyjnych w Polsce. W innych województwach jest nawet po kilkanaście miejsc, w których każdy może zgłosić się do bazy chętnych oddania szpiku. Na Mazowszu jest 12 takich miejsc, w województwie podkarpackim 10. Punty rekrutacyjne są nawet w tak niewielkich miastach jak Hajnówka, Grójec, Staszów i Leżajsk.
Jedyną alternatywą dla podróży do innego miasta jest skorzystanie z pomocy fundacji DKMF. Wystarczy za pośrednictwem internetu lub telefonicznie zgłosić chęć oddania szpiku. Potencjalny dawca dostaje wtedy bezpłatną przesyłkę, w której jest próbnik do samodzielnego pobrania wymazu z policzka. Próbkę odsyła się do centrali DKMF i po przeprowadzeniu badań potencjalny dawca "zdalnie" dodawany jest do bazy dawców szpiku. Kolejna możliwość to "Dni Szpiku Kostnego". Co 2-3 dni w innym miejscu w Polsce DKMF organizuje możliwość oddania próbki w takich miejscach, jak wyższe uczelnie urzędy, czy podczas imprez masowych.