W piątek przed południem będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca. W Polsce będzie ono częściowe, ale według prognozy pogody - niemal w całym kraju będzie je można oglądać dzięki słonecznej pogodzie i niewielkiemu zachmurzeniu.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Jeśli uda Wam się uchwycić ten moment, zróbcie zdjęcie i wyślijcie je na fakty@rmf.fm
Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne dochodzące do naszej planety. Właśnie z takim zjawiskiem będziemy mieli do czynienia 20 marca. W Polsce będzie można podziwiać częściowe zaćmienie Słońca, w niektórych regionach przysłonięte będzie blisko 80 proc. słonecznej tarczy.
W Świnoujściu i Szczecinie zniknie aż 75 procent słonecznej tarczy. Im dalej na południowy wschód, tym Słońca będzie widać więcej. Najmniejsze zaćmienie spodziewane jest w Bieszczadach, gdzie będzie można liczyć na 60 procent zaćmionej tarczy.
Wszystko wskazuje na to, że zaćmienie będzie dobrze widoczne. Niemal w całym kraju ma być słonecznie, a zachmurzenie ma być niewielkie. Najlepiej będzie je widać w okolicach Rzeszowa - tam niebo ma być bezchmurne.
Najwcześniej zaćmienie Słońca rozpocznie się około godziny 9:40 we Wrocławiu, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Najpóźniej na Suwalszczyźnie - o godzinie 9:52. Maksymalną fazę zaćmienie osiągnie około 10.52, a zakończy tuż po godz. 12.
Następne takie zjawisko obserwatorzy w Polsce będą mogli oglądać w sierpniu 2026 roku, jednak efekt nie będzie wówczas tak spektakularny, bo rozpocznie się ono niedługo po godzinie 19.
W Polsce zaś na całkowite zaćmienie Słońca trzeba będzie poczekać 120 lat do października 2135 roku.
Jedynym skrawkiem lądu, z którego będzie można zobaczyć całkowite zaćmienie, będą Wyspy Owcze i Spitsbergen.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
(abs)