Planowany rutynowy spacer kosmiczny dwóch rosyjskich kosmonautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) został odwołany. Stało się tak po tym, jak kontrolerzy lotu zauważyli strumień cząstek wyrzucanych z zadokowanego statku kosmicznego Sojuz.
Potok cząstek, które wydawały się pochodzić z tylnej części kapsuły Sojuz MS-22, wydawał się płynem ze statku kosmicznego, być może chłodziwem - poinformowała NASA, której komunikat cytuje agencja Reutera.
Reuters podaje, że podczas transmisji radiowej był słyszalny rosyjski urzędnik kontroli misji, która znajduje się w pobliżu Moskwy, informujący dwóch kosmonautów, że ich spacer kosmiczny został odwołany.
Członek NASA Rob Navias komentujący wydarzenie na żywo z Johnson Space Center w Houston, również potwierdził, że spacer kosmiczny został odwołany z powodu wycieku.
NASA zaznaczyła, że nikt z załogi ISS nie był zagrożony.
Now one hour since the leak started. pic.twitter.com/od1WsIRAx9
NASASpaceflightDecember 15, 2022
And it's still leaking. It'll eventually run out of coolant (not confirmed as coolant, but that's the assumption) at some point. https://t.co/fUhGvnqVvp pic.twitter.com/gxkzeacniV
NASASpaceflightDecember 15, 2022
Statek Sojuz z dwoma kosmonautami na pokładzie dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej we wrześniu.
Pierwsze moduły ISS umieszczono na orbicie w 1998 roku, a pierwsza stała załoga przybyła tam w 2000 roku.
W projekcie biorą udział Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada, Japonia, a także część krajów należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jednym z członków tej agencji jest Polska.