Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetów w Durham i Reading znają już odpowiedź na pytanie, dlaczego ciąża u człowieka trwa aż 9 miesięcy. Jak piszą na łamach czasopisma "American Naturalist", to wynik stosunkowo prostej budowy ludzkiego łożyska, która sprawia, że płód rozwija się znacznie wolniej, niż w przypadku wielu innych ssaków.

REKLAMA

Naukowcy od ponad stu lat zastanawiali się, skąd u ssaków tak znaczne różnice w długości ciąży i co decyduje o tym, że u człowieka trwa ona właśnie 9 miesięcy. Najnowsze badania prowadzone na przedstawicielach 109 gatunków pokazały, że rozstrzygające znaczenie ma właśnie budowa łożyska.

Struktura tego przejściowego organu, pośredniczącego w wymianie pokarmów, tlenu i produktów przemiany materii między organizmem matki i dziecka decyduje o szybkości wzrostu płodu i co za tym idzie czasie potrzebnym do jego prawidłowego rozwoju.

Choć łożysko u wszystkich ssaków wyższych pełni tę samą rolę, jego budowa wykazuje zaskakująco duże różnice. U człowieka jest stosunkowo prosta, oferuje ograniczone połączenie tkanek, co wymusza powolny wzrost płodu i stosunkowo długi okres ciąży.