Kolejny przełom w polskiej branży kosmicznej. W naszym kraju rusza seryjna produkcja satelitów kosmicznych. Ogłoszono właśnie plan budowy uniwersalnej, modułowej platformy satelitarnej HyperSat. Koncepcja oraz model innowacyjnego mikrosatelity zostały właśnie zaprezentowane. Pierwsze satelity, z których korzystać będą mogli zarówno firmy z Polski, jak i zza granicy będą mogły być wystrzelone na orbitę w 2020 roku. "Chcemy uruchomić fabrykę satelitów" - zapowiada doktor Grzegorz Brona, jedna z osób odpowiedzialnych za projekt, prezes Crotech Instruments S.A. Udziałem w pracach zainteresowani są badacze z Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Do tej pory Polska na orbitę wysłała trzy satelity ważących kilka kilogramów. Teraz będzie mogło ich być dużo więcej.

REKLAMA

Platforma satelitarna w połączeniu z tak zwaną aparaturą użyteczną (może nią być np. teleskop, radar, kamera, lub inny przyrząd) staje się pełnoprawnym satelitą. Na platformę składa się wiec szereg systemów i urządzeń takich jak system zasilania, baterie słoneczne, system sterowania, komputer pokładowy i szereg innych które odpowiadają za poszczególne funkcje satelity oraz cała specjalistyczna obudowa oraz przyrządy służące do tzw. separacji satelity od rakiety nośnej która wynosi przyrząd na orbitę. Platforma ma być skalowalna i składać się z modułów. W zależności od potrzeb klientów waga urządzenia będzie wahała się od 10 do 60 kilogramów - mówią w rozmowie z RMF FM twórcy modelu satelity.

W 2020 roku mamy w planie wystrzelenie na orbitę satelity związanego z żeglugą morską. Będzie przekazywał sygnał, który pomaga statkom, które gubią się, odpływają od brzegu. Nasz satelita ma znaleźć się w systemie, który będzie miał zapewnić bezpieczeństwo na morzach i oceanach - wyjaśnia w rozmowie z RMF FM doktor Grzegorz Brona.

Według przewidywań naukowców do 2025 roku na ziemskiej orbicie działać będzie ponad 10 tysięcy satelitów.

(az)