NASA udostępniła zdjęcie "uśmiechniętego" Słońca. Solar Dynamics Observatory, jeden z satelitów amerykańskiej agencji badający dynamikę aktywności słonecznej, zarejestrował wzory na powierzchni centralnej gwiazdy Układu Słonecznego, które ułożyły się w kształt uśmiechniętej twarzy.

REKLAMA

NASA opublikowała zdjęcie w mediach społecznościowych 26 października.

"Satelita Solar Dynamics Observatory przyłapał Słońce na 'uśmiechu'. Widziane w świetle ultrafioletowym, te ciemne plamy na Słońcu są znane jako dziury koronalne i są obszarami, gdzie wiatr słoneczny jest 'wyrzucany' w przestrzeń kosmiczną" - napisała agencja na Twitterze.

Say cheese! Today, NASAs Solar Dynamics Observatory caught the Sun "smiling." Seen in ultraviolet light, these dark patches on the Sun are known as coronal holes and are regions where fast solar wind gushes out into space. pic.twitter.com/hVRXaN7Z31

NASASunOctober 26, 2022

Komentujący porównali zdjęcie Słońca do różnych postaci, w tym m.in. do słoneczka z serialu animowanego "Teletubisie" czy do potwora z serii "Ghostbusters".

pic.twitter.com/1ltAP4Pb91

2yskntkOctober 26, 2022

pic.twitter.com/yvh9jP9KHh

PitchBlackVoid_October 26, 2022

Uśmiech a burza magnetyczna

Specjaliści ze SpaceWeather.com poinformowali, że "uśmiech" na powierzchni Słońca powstał w wyniku dziur koronalnych, które w sprzyjających warunkach powodują burze magnetyczne na Ziemi.

Burza magnetyczna to nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi. Zaburzenia są spowodowane przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, powstające w czasie trwania rozbłysków.

Kiedy dochodzi do burzy magnetycznej, na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, tworzą się zorze polarne. Silniejsze burze magnetyczne mogą powodować zakłócenia w funkcjonowaniu sieci energetycznej.

Solar Dynamics Observatory

Solar Dynamics Observatory to satelita naukowy badający dynamikę aktywności słonecznej. Został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 11 lutego 2010 roku.

Celem naukowym programu jest m.in. poznanie źródła i struktury pola magnetycznego Słońca. Satelita bada jego wnętrze, atmosferę, pole magnetyczne i schemat produkcji energii.