Ma blisko tysiąc lat i jest prawdopodobnie najstarszą drewnianą rzeźbą w Polsce. Sensacyjne wyniki badań figury Matki Boskiej Bardzkiej z sanktuarium w Bardzie na Dolnym Śląsku.
Powstanie rzeźby datowano początkowo na XII lub XIII wiek. Badanie metodą węgla radioaktywnego wykazało, że figura jest o 100 lat starsza i może być najstarszym zabytkiem tego typu w Polsce. Zdaniem specjalistów powstała koło 1060 roku.
Prace konserwatorskie rozpoczęto w 2015 roku w Klasztorze OO. Dominikanów w Krakowie. Warstwy polichromii i złoceń, które wykonano podczas poprzednich prac w 1926 roku były już zniszczone. Głównie przez fakt, że rzeźba cały czas była eksponowana. W czasie prac okazało się, że zniszczeniu uległy tylko wierzchnie warstwy. Struktura drewna nie uległa uszkodzeniu i nie wymagała interwencji.
W czasie prac konserwatorskich wykonano serię zdjęć RTG. To one wzbudziły wątpliwości związane z datowaniem rzeźby. Podjęto decyzję o przeprowadzeniu badań metodą węgla radioaktywnego C14.
Z tylnej części rzeźby pobrano dwa gramy. Badanie wykonano w Laboratorium Datowań Bezwzględnych we współpracy ze specjalistami z Seattle.
Wyniki zasugerowały datę około 1011 roku, z tolerancją błędu do 26 lat. Specjaliści podkreślają jednak, że ta data wskazuje moment pozyskania materiału - ścięcia drzewa. Uwzględniając jednak proces przygotowania materiału do wykonania rzeźby, można uznać, że powstała ona koło 1060 roku.
Badania metodą C14 wskazały także gatunek drewna, z którego wykonano ponad 40 centymetrową figurę. To drewno lipowe.
Najnowsze ustalenia wskazują, że figura związana jest z przedcysterskim okresem historii Barda. Te ustalenia wskazują, że to prawdopodobnie najstarsze przedstawienie Maryjne w Polsce.
(mal)