Od naszego czytelnika otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcie z Gdyni. "Latający statek" - tak zatytułował je Maciej Dziurkowski.
Latający statek? Tak to możliwe! Niezwykłe zjawisko uchwycone w obiektywnie naszego czytelnika Macieja Dziurkowskiego nosi nazwę fatamorgana lub też miraż i jest to złudzenie optyczne.
"Promienie świetlne, biegnące przez nierównomiernie nagrzaną warstwę powietrza, ulegają tak silnej refrakcji, że warstwa ta zachowuje się w stosunku do nich jak zwierciadło" - tak to zjawisko tłumaczy Encyklopedia PWN.
Fatamorgana występuje np. wtedy, gdy powierzchnia Ziemi jest silnie nagrzana przez Słońce i zalegająca nad nią bezpośrednio warstwa powietrza jest znacznie cieplejsza niż warstwy leżące wyżej lub odwrotnie — gdy ciepłe powietrze zalega nad chłodniejszym morzem.
Najefektywniejsze miraże można zobaczyć Cieśninie Mesyńskiej, ale także i w Polsce - w Pustyni Błędowskiej, na Wyżynie Śląskiej i jak się okazuje również w Gdyni.
Niedawno miraż uchwycono również w wybrzeży Bournemouth w Wielkiej Brytanii. Statek wycieczkowy o wadze 168 ton na pierwszy rzut oka unosił się nad wodą i wyglądał, jakby wisiał w powietrzu.
ANOTHER boat is spotted 'floating in mid-air' off Britain in bizarre optical illusion https://t.co/VrC7SrqWrd
MailOnlineMarch 18, 2021
Zjawisko uwiecznił też w pobliżu Falmouth w Kornwalii w Wielkiej Brytanii w marcu David Morris. Mężczyzna relacjonował BBC, że po zrobieniu zdjęcia był bardzo oszołomiony. Images of 'floating ship' captured as result of optical illusion off the coast of Englandhttps://t.co/ceDCHUY9SN
Doskonałe miraże pojawiają się z powodu warunków pogodowych zwanych inwersją temperatury, kiedy zimne powietrze znajduje się blisko morza, a nad nim cieplejsze. Ponieważ zimne powietrze jest gęstsze od ciepłego, kieruje światło w stronę oczu osoby stojącej na ziemi lub na wybrzeżu, zmieniając wygląd odległego obiektu - tak zjawisko wyjaśnił z kolei David Braine, meteorolog z BBC.
Słuchajcie online już teraz!
Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.