Pokaż mi swoje stanowisko pracy, a powiem ci, jak dobrym możesz być pracownikiem. Zdaniem naukowców z Florida State University, bezpośrednie miejsce pracy istotnie wpływa na nasze zdolności poznawcze, kreatywność i - związane z tym - możliwości. W czerwcowym numerze czasopisma "Journal of Occupational and Environmental Medicine" piszą o tym, co działa na nas korzystnie, a co sprawia, że nasze możliwości intelektualne spadają.

REKLAMA

Analiza wyników badań blisko 5 tysięcy osób w wieku od 32 do 84 lat pokazała, że po pierwsze zagraża nam nuda i brak inspiracji, pomaga zaś stanowisko pracy oryginalne, pobudzające wyobraźnię i oferujące intelektualne wyzwania. Z drugiej strony źle wpływa na nas wszelki nieporządek, brud, hałas, pomaga zaś ogólnie rozumiana higiena miejsca pracy.

Psychologowie uważają, że mózg to mięsień, który trzeba nieustannie ćwiczyć, eksperci od BHP zwracają zaś uwagę na czynniki środowiskowe, choćby obecność substancji chemicznych, które mogą nam szkodzić - mówi pierwszy autor pracy, profesor Joseph Grzywacz. My potwierdziliśmy, że rzeczywiście miejsce pracy może wpływać na nasze zdolności poznawcze. Czasem dzieje się to w sposób wyraźnie widoczny, czasem niezauważalny, istotnie wpływa jednak na stan naszego mózgu - dodaje.

Wyniki nowych badań są o tyle istotne, że wskazują na znaczenie obu całkowicie odrębnych czynników. Okazuje się, że nasze możliwości umysłowe będą z wiekiem maleć zarówno wtedy, gdy nasza praca jest nieciekawa i nas po prostu nudzi, jak i wtedy, gdy naraża nas na rozmaite niekorzystne czynniki zewnętrzne - od pleśni, przez ołów, po głośny hałas.

Autorzy pracy sugerują, że tak sami pracownicy, jak i przede wszystkim pracodawcy powinni dbać o to, by te niekorzystne czynniki wyeliminować. Stawianie sobie i innym pobudzających wyzwań, wspomaganie ciągłego rozwoju z jednej, a ochrona przed niekorzystnymi warunkami pracy z drugiej, to czynniki sprawiające, że z czasem nasze możliwości nie tylko nie będą spadać, a wręcz przeciwnie, będą coraz większe i większe. I to niezależnie od wieku.

(mpw)