Twoja ulubiona piosenka świadczy o tym, jaki jesteś w związkach - przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Toronto. Okazuje się, że to, do jakich piosenek chętnie wracamy, czasem nawet obsesyjnie ich słuchamy, ma ściśły związek z naszymi własnymi doświadczeniami i sposobem, w jaki myślimy, czujemy, przeżywamy swoje związki.
Okazuje się, że w tekstach piosenek szukamy odbicia własnych losów, własnych przemyśleń, tego jak sami kształtujemy relacje przywiązania, tak w związkach romantycznych, jak i rodzinnych czy przyjacielskich. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Personal Relationships", słuchanie tekstów Adele "Someone Like You" czy Whitney Houston "I Will Always Love You" to naprawdę nie to samo.
Psychologia twierdzi, że budujemy relacje na kilka sposobów. Wyróżnia właściwie cztery kategorie.
Pierwsza z nich to styl lękowy, kiedy boimy się, że zostaniemy odrzuceni i potrzebujemy z tej drugiej stroiny ciagłych dowodów przwiązania. Druga, to styl unikający, kiedy mamy generalnie niewielkie oczekiwania wobec innych i zamykamy się w sobie, ceniąc niezalezność i samodzielność. Trzeci typ budowania relacji określa się jako mieszane, nerwowo-ambiwalentne, albo inaczej lękowo-unikające, kiedy te oczekiwania się zmieniają i na przemian jesteśmy bliscy albo chłodni, okazujemy przywiązanie albo niechęć. Wreszcie jest też styl bezpieczny, kiedy czujemy się w związku dobrze, jesteśmy otwarci i mamy do siebie zaufanie.
Interesuje mnie to, jak muzyka wpływa na nasze życie. Ludzie tworzą muzykę od tysięcy lat, a piosenki - niezależnie od tego, w jakiej kulturze - koncentrują się na naszych relacjach. Śpiewamy o tym, jak się zaczynają, jak o nie dbamy i jak się rozstajemy- tłumaczy współautor pracy, psycholog, dr Ravin Alaei.
Wraz z Geoffem Macdonaldem i Nicholasem Rule, profesorami Department of Psychology University of Toronto postanowili sprawdzić, w jakim stopniu nasze upodobanie do konkretnych piosenek odzwierciedla nasze osobiste doświadczenia, w jakim stopniu odbija obraz naszych dobrych lub złych związków.
Teksty mają znaczenie, warto na nie zwracać uwagę. Teksty ulubionych piosenek o miłości mogą z jednej strony dawać oparcie, z drugiej strony mogą ujawniać informacje o stanie naszych relacji, z których nawet sami nie zdajemy sobie sprawy- dodaje Alaei, który na McMaster University ukończył też studia medyczne.
Kanadyjczycy przeprowadzili badania, w których ochotnicy odpowiadali na pytania wskazujące na rodzaj budowanych relacji przywiazania. W sumie 570 osób pytano też o ich ulubione piosenki, w tym szczególnie piosenki o miłosci i związkach.
Stworzono całą bazę danych na temat w sumie 7000 piosenek, których teksty nawiązywały do tych różnych stylów relacji przywiązania. Okazało się, że faktycznie osoby wpadajace w poszczególne przegródki psychologicznie, potwierdzają swoje wybory także gustem muzycznym. A dokłdnie, nie do końca muzycznym, bo tu jednak głównie chodzi o teksty.
Autorzy pracy dali kilka przykładów.
Ich zdaniem osoby wskazujące na reakcje lękowe słuchają:
- Adele, Someone Like You
- The Police, Every Breath You Take
- Miley Cyrus, Wrecking Ball
- Adele, Hello
- U2, One
- Seether, Broken
- No Doubt, Don't Speak
- Bruno Mars, When I Was Your Man
- Drake, Hotline Bling
Jeśli ktoś słucha piosenek wskazujących na styl unikający, to ma do wyboru:
- Beyoncé, Irreplaceable
- Chris Brown, Say Goodbye
- N'Sync, Bye Bye Bye
- Michael Jackson, Billie Jean
- TLC, Scrubs
- Rihanna, Take a Bow
- The Weeknd, The Hills; Heartless
W przypadku relacji bezpiecznych osoby te słuchają choćby:
- Sonny & Cher, I Got You Babe
- Whitney Houston, I Will Always Love You
- The Beatles, Love Me Do
- Ed Sheeran, Thinking Out Loud
- Plain White Ts, I Love You
- John Legend, All of Me
- Michael Bublé, Haven't Met You Yet
- Beach Boys, Wouldn't It Be Nice
- Bryan Adams, (Everything I Do) I Do It for You
- Etta James, At Last
- Justin Bieber, Holy
A oto przykłady piosenek oddających nastrój osób budujących relacje w sposób mieszany, albo inaczej lękowo-unikające:
- Carrie Underwood, Before He Cheats
- Gotye, Somebody that I Used to Know
- Taylor Swift, Bad Blood
- Sam Smith, I'm Not the Only One
- Ne Yo, So Sick
- Bonnie Raitt, I Can't Make You Love Me
- Adele, Rolling in the Deep
- Rihanna ft. Drake, Work
- Eminem ft. Rihanna, Love the Way You Lie
Okazuje się, że upodobanie do piosenek traktujacych o relacjach unikających pojawia się nie tylko na poziomie indywidualnym, ale i społecznym.
W drugim swoim eksperymencie autorzy przeanalizowali 800 piosenek z pierwszego miejsca listy Billboardu z lat 1946 - 2015. Okazało się, że ich teksty wskazują na coraz wiekszą niepewność.
Teksty popularnych piosenek w coraz większym stopniu podążają za zjawiskami socjologicznymi, wskazują na rozluźnianie więzi społecznych, dążenie do niezależności kosztem oparcia w innych, są wyrazem poczucia coraz większej izolacji- dodaje Alaei.
Autorzy pracy w kolejnym programie badawczym chcą sprawdzić, w jakim stopniu upodobanie do piosenek o konkretnym charakterze może wpływać na umiejetność kształtowania relacji, czy pomaga nam czy też może zaszkodzić. Chcą się dowiedzieć, czy dla osób, które są lękowo przywiazane do innych, obsesyjne słuchanie "Someone Like You" Adele może przynieść więcej szkody niż pożytku?
Zdaniem Alaeia, wszystko zależy od tego, czy sami zdajemy sobie sprawę z natury naszych relacji. Osoba lękowa musi sobie uswiadamiać, że jest wrażliwa na negatywne emocje i piosenki mogą je nakręcać. Muzyka stymuluje głębokie emocje i wspomnienia, może istotnie nasilać nasze obawy - dodaje.
Być może warto kilka razy posłuchać piosenki, która oddaje nasze emocje, ale potem szukać takich, które bedą w stanie wzmocnić jednak poczucie bezpieczeństwa.