Kwitnienie we właściwym momencie ma kluczowe znaczenie dla rozmnażania się roślin. Po wielu latach badań naukowcom udało się określić, co uruchamia ten proces i decyduje o tym, że roślina wie, kiedy ma wydać kwiaty. Jak informuje w najnowszym numerze czasopismo "Science", naukowcy z Seattle i Edynburga odkryli białko, które bezpośrednio decyduje o dopasowaniu rośliny do pory roku.
Całym mechanizmem sterują dwa białka, z których jedno jest znanym wcześniej fotoreceptorem, wrażliwym na zmiany długości dnia, a drugie uruchamia sam proces kwitnienia. Pierwsze z nich, FKF1 wydziela się po południu i jeśli dzień jest dostatecznie długi może aktywować działanie tego drugiego białka, kodowanego przez gen FT, które bezpośrednio wpływa na to, jak rozwija się roślina. Jeśli dzień jest krótki, białko FKF1 nie może się aktywować i proces jest wstrzymany. Dopiero na wiosnę, gdy dni stają się coraz dłuższe, rusza z pełną mocą.
Eksperymenty, które doprowadziły do tych wniosków prowadzono na rzodkiewniku zwyczajnym, roślinie często wykorzystywanej w badaniach botanicznych i genetycznych. Można się jednak spodziewać, że mechanizm sterujący kwitnieniem bardziej skomplikowanych roślin jest podobny. Naukowcy oczywiście badali ten proces nie tylko po to, by go poznać, ale też wykorzystać. Ich zdaniem manipulacja kwitnieniem niektórych roślin uprawnych, na przykład ryżu, czy pszenicy, może znacznie zwiększyć plony.