25 milionów złotych potrzebuje zespół profesora Zbigniewa Religi na opracowanie sztucznego serca. Profesor ma nadzieję, że prace te zakończą się w ciągu pięciu lat. Prototyp sztucznego serca został już skonstruowany.
Polski prototyp nagrodzono złotym medalem na Europejskich Targach Innowacji w 1998 roku. Naukowcy jednak mają jeszcze dużo pracy przed sobą. Należy opracować technologię wytwarzania serca, uruchomić linię produkcyjną i wykonać badania kontrolne. Dopiero wtedy będzie można się ubiegać o zgodę Komisji Bioetycznej na badania kliniczne na ludziach. Profesor Religa uważa, że takie sztuczne serce umożliwi chorym powrót do normalnej aktywności życiowej.
Zbieraniem funduszy zajmuje się Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii. Program budowy polskiego sztucznego serca jest finansowany w części przez Komitet Badań Naukowych, ale większość pieniędzy należy pozyskać z innych źródeł. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia kampanii znajdują się pod internetowymi adresami: www.frk.pl oraz www.sztuczneserce.pl.
10:25