Prawilbot - robot wykonany i oprogramowany przez ekipę uczniów Zespołu Szkół Technicznych z Mielca zwyciężył w finałach mistrzostw Mini Sumo, rozegranych na krakowskiej AGH. Konkurs Diversity, rywalizacja w zespołach mieszanych, której zadaniem jest popularyzacja kariery inżyniera programisty także wśród dziewcząt, odbywała się już po raz 13. Prawilbot pokonał w finale D2-R2, dzieło ekipy z I LO w Lublinie.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Zawody były już 13 edycją konkursu Diversity, organizowanego przez Motorola Solutions. Do tej pory wzięło w nich udział około 8 tysięcy uczennic i uczniów z około tysiąca szkół średnich. Tegoroczny konkurs rozpoczął się w lutym. W pierwszych etapach uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać zagadkę algorytmiczną, zaprojektować wygląd robota i oprogramować go do walki Mini Sumo. W finale spotkało się 16 najlepiej przygotowanych robotów w tym, po raz pierwszy, dwa z Czech.
By popularyzować nauki inżynierskie i zainteresowanie programowaniem wśród dziewcząt, od pierwszej edycji konkursu przyjęto zasadę, że zespoły muszą być mieszane. W tym roku po raz pierwszy w finale wzięła udział ekipa złożona z samych dziewcząt.
W finale wygrał Prawilbot, skonstruowany przez drużynę z Zespołu Szkół Technicznych z Mielca w składzie Marcin Tyksiński, Aleksandra Pogoda, Marcelina Kubek i Maciej Setlak, pod opieką Pawła Skowrona. Prawilbot dwukrotnie zepchnął z "maty" D2-R2, dzieło Kamila Foryszewskiego, Anny Alberskiej, Anny Horszczaruk i Tadeusza Dutkiewicza z I LO im. Staszica w Lublinie. Opiekunem grupy był Mirosław Pietrzycki.
Na zakończenie rozegrano konkurencję "Ostatni zwycięża", w której mierzyły się po cztery roboty i tylko zwycięzca przechodził do finału. Tu triumfował robot NorbertusMaximus z Zespołu Szkół nr 1 w Kołobrzegu. Swoje nagrody przyznały też publiczność i jury. Nagrodę publiczności zdobył Krecik, dzieło ekipy z Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie a nagroda jury przypadła Pianobotowi z VI LO w Bydgoszczy.