Naukowcy z Chin, Stanów Zjednoczonych i Włoch odnaleźli zapisany w skale poród sprzed 248 milionów lat. Dramatyczna skamieniałość pokazuje samicę Czaohuzaura w chwili wydawania na świat młodego. Tuż obok znajduje się młode, które urodziło się wcześniej. Trzecie młode jest jeszcze w obrębie ciała samicy. Samica prawdopodobnie zginęła przy porodzie.
Czaohuzaur to prezentujący zarówno cechy jaszczura, jak i delfina gad morski, zamieszkujący obszar obecnych Chin w okresie wczesnego triasu. Skamieniałość, dokumentująca tragiczny kres rodziny Czaohuzaurów pokazuje poród w chwili, gdy głowa młodego wydostała się już z miednicy samicy. To istotna obserwacja, bowiem w trakcie porodów w wodzie, młode przychodzą na świat zwykle płetwami do przodu. Ten przypadek sugeruje jednak, że żyworodność ukształtowała się wcześniej, jeszcze u gadów lądowych.
Znalezisko z rejonu Anhui w Chinach pokazuje najstarszy żywy poród w historii. Dotychczasowe były o co najmniej 10 milionów lat młodsze. Na rysunku poniżej kolorami oznaczono kości matki (na czarno, zielono i niebiesko), urodzone młode (na czerwono) i oba embriony (na żółto i pomarańczowo).