Duży sukces polskiej nauki. Profesor Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie została wybrana przewodniczącą Rady CERN - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM Grzegorz Jasiński.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie jest specjalistką w dziedzinie fizyki wysokich energii, badaczką neutrin i ciemnej materii. Została zgłoszona jako kandydat czterech krajów członkowskich CERN - Polski, Belgii, Czech i Węgier. Wybrano ją w głosowaniu wszystkich 20 krajów członkowskich. Zadaniem Rady CERN, jest bieżące nadzorowanie pracy laboratorium. Zasiada w niej po dwóch przedstawicieli każdego z krajów, w imieniu naszego kraju - oprócz prof. Zalewskiej - także prof. Michał Waligórski.
Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN jest jednym z największych i najbardziej liczących się laboratoriów naukowych na świecie. Zajmuje się badaniem najmniejszych elementów materii - cząstek elementarnych. Wykorzystuje w eksperymentach najnowocześniejsze akceleratory i detektory, między innymi najnowocześniejszy i największy z akceleratorów, Wielki Zderzacz Hadronów (LHC).
Rada CERN - jak wyjaśnia polski przedstawiciel biura prasowego CERN, Paweł Brueckman de Renstrom - pełni w organizacji taką funkcję, jak w kraju parlament czy też w firmie rada nadzorcza. To Rada CERN zatwierdza budżet i duże projekty naukowe realizowane w CERN. Odpowiada też za europejską strategię dla fizyki cząstek. Z kolei Przewodniczący Rady CERN - a taką funkcję pełnić będzie prof. Zalewska - decyduje o obradach Rady i reprezentuje organizację. Paweł Brueckman de Renstrom wyjaśnia, że to jakby odpowiednik marszałka Sejmu czy dyrektora rady nadzorczej.
Rada CERN wybiera przewodniczącego na rok, po tym czasie może go wybrać ponownie, ale nie więcej niż dwa razy z rzędu. Od 2010 roku funkcję Przewodniczącego Rady pełnił Francuz Michel Spiro.
W kompleksie badawczym w Genewie na granicy Francji i Szwajcarii pracuje ponad 8 tysięcy naukowców, inżynierów i techników z 80 krajów. Wśród nich - 230 osób z Polski. W lipcu tego roku CERN ogłosił, że w eksperymentach w LHC prawdopodobnie znaleziono poszukiwaną od ponad 40 lat cząstkę Higgsa - cząstkę, która zgodnie z teorią powinna odpowiadać za to, że inne cząstki elementarne mają masę.