Alarmujący raport Health Consumer Powerhouse na temat wirusowego zapalenia wątroby. Polska w rankingu porównującym sposoby leczenia i radzenia sobie z zapaleniem wątroby w 30 krajach Polska zajęła 18. miejsce. Rocznie na WZW umiera w Europie 125 tys. osób.
Z zarzutami postawionymi w raporcie zgadzają się organizacje chorych. Wszystkie apele organizacji do ministerstwa i NFZ obijają się jak groch o ścianę i nie widzimy żadnych zamian - powiedziała korespondentce RMF FM w Brukseli Barbara Pepke z organizacji pacjentów "Gwiazda Nadziei". Jak dodaje taka sytuacja to bomba z opóźnionym zapłonem. W naszej fundacji wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, gdy człowiek 30 letni chorował na przewlekłe, wirusowe zapalenie wątroby typu B, a następnie cierpiał na nowotwór wątroby i umierał w młodym wieku. Gdyby został zaszczepiony nie umierałby w tak młodym wieku - tłumaczy.
W Polsce szczepionka przeciwko wirusowi HBV (żółtaczce typu B) nie jest refundowana w przypadku dorosłych. Polska powinna rozszerzyć zasięg szczepień, żeby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby - dodaje Beatriz Cebolla jedna z autorek raportu. Leki stosowane w leczeniu WZW w Polsce są przestarzałe. Ich skuteczność ocenia się na poziomie 40 proc. podczas gdy za granicą wynosi ona nawet 80 proc. W najgorszej sytuacji są pacjenci zmagający się z przewlekłym zapaleniem wątroby typu B. W Polsce stosowany jest lek, który w innych krajach jest już wycofywany, bo powoduje mutację wirusa HBV przez co trudniej leczyć pacjenta. Stosowane w Polsce leki są nie tylko mało skuteczne, ale wręcz niebezpieczne- uważa prezes fundacji "Gwiazda Nadziei".
Z raportu Health Consumer Powerhouse wynika też że w naszym kraju bardzo słaba jest wykrywalność wirusa tylko trzy procent, podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii wynosi ona 14 procent a w Niemczech osiemnaście procent. W dokumencie znalazło się także zalecenie, by polski rząd zaczął wspierać krajową strategię postępowania w związku z zapaleniem wątroby. Za brak narodowej strategii zwalczania wirusowego zapalenia wątroby Polska otrzymała "czerwona kartkę".
Projekt dokumentu powstał co prawda 13 lat temu, ale od tamtego czasu zalega u kolejnych ministrów zdrowia. Jeżeli nie będziemy szczepić dorosłych na HBV, jeżeli nie będziemy leczyć i wykrywać osób chorych na HCV to jest to bomba z opóźnionym zapłonem - ostrzega prezes fundacji 'Gwiazda Nadziei".