Muszki owocowe mogą się nabawić kamieni nerkowych - informują naukowcy z Mayo Clinic w Rochester i Uniwersytetu w Glasgow. Eksperymenty na owadach z gatunku Drosophila pozwoliły badaczom z Minnesoty i Szkocji prześledzić proces formowania się kamieni nerkowych i zbadać procesy, które mogą się do tego przyczynić.
Muszki owocowe to ulubiony obiekt badań genetyków. Tym razem można je było wykorzystać, bo mają przezroczyste i łatwo dostępne kanaliki nerkowe, a obecność kamieni zdaje się im nie przeszkadzać.
Zdaniem naukowców, którzy swoje wyniki przedstawili podczas dorocznego zjazdu Genetics Society of America, badania tych owadów mogą pomóc lepiej zrozumieć tę bolesną dolegliwość także u człowieka.
Grupa pod kierunkiem profesora Michaela F. Romero odkryła między innymi gen kodujący białko, który ułatwia szczawianom przenikanie do kanalików nerkowych owada. Szczawian wapnia to podstawowy składnik kamieni nerkowych także u człowieka. Gdy gen zmodyfikowano, u muszek pojawiało się mniej tworzących kamienie kryształków szczawianu. Naukowcy liczą teraz na to, że dalsze badania tych owadów pomogą w odkryciu metody przeciwdziałania powstawaniu kamieni także w naszych nerkach.