Tysiące nowatorskich projektów nauczania przedmiotów ścisłych z całej Europy mogą już być wykorzystywane przez nauczycieli w polskich szkołach. Na specjalnej platformie Scientix można wymieniać się informacjami, projektami oraz wynikami badań. Okazuje się, że również projekty z polskich szkół mogą być wzorem dla innych – mówi w rozmowie z naszym reporterem Markiem Balawajdrem Małgorzata Zajączkowska ambasador Scientix w Polsce.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Na portalu Scientix.eu są wszystkie najlepsze projekty unijne, wszystkie prace, które zostały wykonane, szczególnie dla przedmiotów matematyczno-przyrodniczych - tłumaczy zasady Małgorzata Zajączkowska, ambasador Sceintix w Polsce.

Każdy zainteresowany może wejść do bazy i wyszukać w niej interesujące go treści. Język polski jest jednym z siedmiu języków, na które tłumaczone są teksty w bazie.

Pobieranie treści jest bezpłatne. Jest to całkowicie legalne, jest to całkowicie bezpłatnie - zapewnia ambasador Scientix w Polsce.

To jest okno na świat dla nauczycieli. Mając dobre pomysły, mając chęć do pracy nowatorskiej, innowacyjnej w przedmiotach matematyczno-przyrodniczych można znaleźć partnerów w całej Europie, z którymi można współpracować - dodaje Iwo Wroński ze społecznych gimnazjów nr 7 w Krakowie.

Na portalu Scentix.eu został umieszczony jego projekt "Interblok". Jak wyjaśnia Wroński, jest to projekt dla gimnazjalistów. Uczniowie w pierwszym roku nauki w ramach "Interbloku" wykonują eksperymenty naukowe, ucząc się tej metodologii samodzielnie. W drugiej klasie stają się badaczami i rozwiązują problemy badawcze. A w trzeciej klasie mają być inżynierami, czyli mają budować już samodzielnie prototypy urządzeń - relacjonuje zasady projektu.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. To jest zupełnie inna forma nauczania i jak wykazało testowanie tego projektu, przekłada się to nawet na wynik egzaminacyjny. Ci uczniowie lepiej czują i rozumieją wymagania dzisiejszego świata i potrzeby, jakie przed nimi stoją na rynku pracy - dodaje dyr. Wroński.

Projekt "Interblok" z Krakowa jest już realizowany w ramach Scentix przez ponad 100 szkół.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video