Chirurdzy szpitala New York University dokonali pierwszego w historii przeszczepu całego ludzkiego oka - podała telewizja CBS. Operację przeprowadzono w maju. Organizm pacjenta przyjął przeszczep. Nie wiadomo jednak, czy będzie możliwe przywrócenie wzroku w przeszczepionym oku.

REKLAMA

Jak poinformowali chirurdzy z nowojorskiego ośrodka, 46-letni elektryk i weteran Gwardii Narodowej z Arkansas Aaron James jest pierwszym człowiekiem, któremu wszczepiono całe ludzkie oko - razem z nerwem wzrokowym, oczodołem i powiekami. Odbyło się to w ramach częściowej transplantacji twarzy. Aby wspomóc regenerację nerwu, wszczepiono też do niego komórki macierzyste pobrane ze szpiku tego samego dawcy.

James stracił lewe oko, rękę i dużą część twarzy w wyniku porażenia prądem. Dawcą był 30-letni mężczyzna, którego organy, w tym płuca, zostały przeszczepione trzem innym pacjentom.

An Arkansas man has a new eye after being the subject of the first-ever human eye transplant in May. https://t.co/D6wrKXgIXu

CBSNewsNovember 9, 2023

Mimo obaw, że nowe oko zostanie odrzucone przez organizm lub wyschnie z powodu braku odpowiedniego ukrwienia, niecałe cztery miesiące po 21-godzinnej operacji, nowe oko się przyjęło, jest w dobrym stanie i wygląda zdrowo.

Odzyskanie wzroku nie było głównym celem przeszczepu

Choć badania wykazały, że mózg pacjenta reaguje na odbiór światła przez lewą źrenicę, James nie jest w stanie przez nie widzieć, ani nie jest w stanie ruszać powieką. Zaangażowana w operację optyk dr Vaidehi Dedania ma wątpliwości, czy wzrok kiedykolwiek uda się przywrócić w pełni. Oceniła jednak, że jest to możliwe, choć nie było to głównym celem przeszczepu.

Czuję się dobrze. Wciąż nie mam żadnego w nim ruchu. Powieką nie mogę jeszcze mrugać. Ale mam teraz w niej czucie - powiedział pacjent w wywiadzie z agencją AP. Stwierdził, że nie wahał się z decyzją o operacji, bo "zawsze musi być ktoś pierwszy".

Choć przeszczepy rogówki są w medycynie dość częste jako sposób na przywrócenie wzroku w przypadku niektórych schorzeń, nigdy dotąd nie próbowano przeszczepić całego oka. Szef okulistyki na Uniwersytecie Stanforda Jeffrey Goldberg ocenił w rozmowie z AP, że przeszczep jest "niesamowitym potwierdzeniem" eksperymentów prowadzonych dotąd na zwierzętach. Wyraził nadzieję, że będzie to impuls do dalszych badań nastawionych na przeszczepy wraz z przywróceniem wzroku pacjentowi.

Naprawdę jesteśmy bardzo blisko tego, byśmy byli w stanie to zrobić - powiedział.