Pierwsza komercyjna wycieczka w kosmos - zakończona sukcesem. Dwukadłubowy odrzutowiec wystartował dziś z siedziby Virgin Galactic w Nowym Meksyku. Brytyjski biznesmen Richard Branson spełnił marzenie swojego życia i poleciał w kosmos. Samolot VSS Unity wyniósł jego oraz załogę na granicę ziemskiej atmosfery.

REKLAMA

Brytyjski miliarder i szef koncernu Virgin Richard Branson odbył swój pierwszy lot w kosmos w ramach pierwszego pełnego lotu załogowego.

Samolot VSS Unity miał wystartować z Nowego Meksyku ok. godziny 15:00 czasu polskiego. Ze względu na warunki pogodowe poinformowano jednak o przesunięciu godziny startu na 16:30 czasu polskiego.

Samolot kosmiczny o napędzie rakietowym wystartował rano z powietrza po wyniesieniu go na wysokość 13 km przez specjalny statek złożony z dwóch połączonych samolotów. Stamtąd VSS Unity odbył lot na granicę atmosfery ziemskiej, ok. 88 km nad Ziemią. Przekroczył w ten sposób granicę kosmosu uznawaną przez siły powietrzne USA, wyznaczoną na poziomie 50 mil, czyli ok. 80 km.

Miliarder wraz z dwoma pilotami i trzema innymi członkami załogi spędził w stanie nieważkości około 4 minut, po czym zaczął schodzenie do lądowania w porcie kosmicznym Virgin Galactic w hrabstwie Sierra w stanie Nowy Meksyk.

Wielkie ego, czyli wyścig miliarderów

Richard Branson uprzedził w ten sposób innego miliardera Jeffa Bezosa, który planuje wylecieć w kosmos 20 lipca.

"Chciałbym, by Jeff był na miejscu podczas mojego startu, zaś ja chciałbym obserwować jego start. Tak naprawdę nie ma znaczenia, który z nas będzie pierwszy" - mówił Branson w wywiadzie dla CNN.

Branson ogłosił swój udział w locie tuż po tym, jak Bezos ujawnił, że czwartym pasażerem lotu New Shepard - obok Bezosa, jego brata Marka i anonimowego nabywcy biletu za 28 mln dolarów - będzie 82-letnia niedoszła astronautka Wally Funk. Mimo dekad starań i szkoleń nigdy nie udało się jej polecieć w kosmos. Kobieta już dziewięć lat temu zarezerwowała sobie miejsce także na pokładzie maszyny Bransona.

Wyścig obu miliarderów stanowi przetarcie nowego szlaku dla turystyki kosmicznej, z której dotąd skorzystało jedynie kilka osób.

W rywalizacji uczestniczy też firma SpaceX innego miliardera Elona Muska, który w 2023 roku planuje komercyjny lot na orbitę Księżyca, zaś we wrześniu tego roku - pierwszy w pełni cywilny załogowy lot na orbitę okołoziemską.