Osiem grobowców należących do templariuszy odkryto w hrabstwie Staffordshire w środkowo-zachodniej Anglii. Groby znajdują się na terenie cmentarza przy kościele Najświętszej Marii Panny w Enville. To sensacyjne odkrycie, które wysuwa ośrodek w Staffordshire na jeden z najważniejszych w Anglii, jeśli chodzi o pozostałości owianego tajemnicą zakonu rycerskiego.

REKLAMA

Enville to niewielka wieś w Staffordshire, licząca mniej niż 500 mieszkańców. Na zachód od wioski położony jest kościół Świętej Marii Panny. Chociaż dzisiejszy wygląd świątyni został zdeterminowany przez przebudowę w XIX wieku, ślady wskazują na to, że początki budowli można wywodzić nawet z przełomu XI i XII wieku.

To właśnie na terenie przykościelnego cmentarza dokonano odkrycia, które wprawiło w zdumienie środowisko historyków i archeologów.

Historyk Edward Spencer Dyas odnalazł tam osiem grobów templariuszy - tworzących w średniowieczu potężny i prominentny zakon o charakterze również militarnym. Na kamieniach nagrobnych widnieją charakterystyczne krzyże w podwójnych okręgach, którymi identyfikowali się zakonnicy ochraniający pielgrzymów zmierzających do Ziemi Świętej.

Na jednym z nagrobków znajduje się nawet krzyż krzyżowców, który świadczy o tym, że pochowano tam templariusza i krzyżowca z zakonu wojskowego. W dolnej części nagrobka widnieje także krzyż, który jest swego rodzaju wariacją krzyża jerozolimskiego, co świadczy z kolei o tym, że rycerz pochowany tam był członkiem Zakonu Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie.

"W pobliżu mogły znajdować się i inne budynki templariuszy " - mówi Dyas dla MailOnline, sugerując, że badania w okolicy należy przeprowadzić jak najszybciej.

Groby nie zostały jeszcze zbadane. Dopiero szczegółowa analiza dowodów archeologicznych i antropologicznych wykaże, czy faktycznie mamy do czynienia z templariuszami. Pewności stuprocentowej nie ma, ale badacze przyznają, że to prawdopodobny scenariusz.

Spencer Dyas uważa, że kościół w Enville może być jednym z najważniejszych ośrodków Templariuszy w kraju. Wszystko dlatego, że obiekt jest historycznie powiązany z jednym z najwybitniejszych średniowiecznych rycerzy angielskich.

William Marshal, Pierwszy Earl Pemborke, był w XII wieku jednym z najważniejszych ludzi w państwie Anglii. Pełnił rolę dyplomaty, wojownika, a w pewnym momencie de facto sprawował władzę w kraju. Marshal stał się inspiracją dla postaci Lancelota z legend arturiańskich.

Na łożu śmierci w 1219 roku, w wieku 73 lat Pierwszy Earl Pembroke wstąpił do zakonu templariuszy.

W kościele Najświętszej Marii Panny w Enville znajduje się witraż przedstawiający herb Hugh Mortimera z Chelmarsh, który poślubił wnuczkę Marshala.

To może być jedna ze wskazówek świadcząca o tym, dlaczego zakonnicy postanowili właśnie w Staffordshire pochować zmarłych braci.

Faktem jednak jest, że templariusze szczególną czcią otaczali obiekty związane z matką Jezusa Chrystusa.

Odkrywca grobowców przyznaje wszakże, że "jest tajemnicą, dlaczego templariusze zostali pochowani w Enville i dlaczego mieli dla tej miejscowości takie znaczenie".