Najstarszy materac, wypleciony z liści turzycy i sitowia, ma 77 tys. lat - donoszą archeologowie z RPA. Dotychczas naukowcy uważali, że człowiek zaczął spać w łóżku aż 50 tys. lat później.
Dawny materac odkryto w jaskini Sibudu znajdującej się w prowincji KwaZulu-Natal w Republice Południowej Afryki. Znaleziska dokonał międzynarodowy zespół archeologów pod kierownictwem prof. Lyn Wadley z University of the Witwatersrand w Johannesburgu. Materac składa się z grubej na 1 cm warstw skamieniałych łodyg i liści turzycy oraz sitowia, z wierzchnią warstwą stworzoną z cieniutkich liści afrykańskiego drzewa Cryptocarya woodii. Roślina ta zawiera substancje odstraszające komary. Wybór liści do konstrukcji łóżka sugeruje, że wcześni mieszkańcy Sibudu mieli dobrą znajomość otaczających ich roślin i ich leczniczego działania. Użycie roślin odstraszających owady dodaje nowy wymiar w naszym rozumieniu zachowań ludzi 77 tys. lat temu - mówi Wadley.
Mieszkańcy mogli zebrać sitowie i trawy z pobliskiej rzeki uThongathi River, a następnie ułożyć ją na ziemi. Legowisko służyło nie tylko do spania, ale również do codziennych prac i obowiązków - mówi Wadley. Dodatkowe badania mikroskopowe sugerują, że materac był regularnie naprawiany. Wskazują one również, że począwszy już 73 tys. lat temu, ludzie regularnie palili swoje materace. Podpalali zużyte materace, najprawdopodobniej aby usunąć gromadzące się w nich szkodniki. To pokazuje innowacyjne użycie ognia przy utrzymywaniu czystości w swoich miejscach zamieszkania - mówi uczestniczący w wykopaliskach prof. Christopher Miller, geoarcheolog z Eberhard Karls Universität Tübingen.
W badaniach w jaskini Sibudu uczestniczy zespół składający się z naukowców z południowoafrykańskiego University of the Witwatersrand, niemieckiego Eberhard Karls Universität Tübingen i amerykańskiego Boston University.
University of the Witwatersrand