Rosną nadzieje na skuteczną terapię osób sparaliżowanych po urazie kręgosłupa. Naukowcy z trzech amerykańskich uniwersytetów w przełomowej pracy zdołali doprowadzić u szczurów do regeneracji połączeń nerwowych uszkodzonego rdzenia kręgowego, sterujących ruchem kończyn.
Jak donosi czasopismo "Nature Neuroscience", naukowcy z kalifornijskich Uniwersytetów w Irvine i San Diego oraz Harvard University zdołali odwrócić bieg zegara biologicznego sterującego procesami wzrostu połączeń nerwowych. Wcześniejsze badania pokazały, że zablokowanie aktywności enzymu PTEN, hamującego zdolność wzrostu komórek pomogło naprawić uszkodzenia nerwu wzrokowego. Teraz udało się potwierdzić, że podobna metoda może okazać się skuteczna w przypadku rdzenia kręgowego.
Enzym PTEN jest mało aktywny we wczesnym okresie rozwoju organizmu, dopiero później staje się istotnym czynnikiem przeciwdziałającym niekontrolowanym podziałom komórek. Dzięki temu między innymi chroni nas przed procesami nowotworowymi. Jak się teraz okazało, wyłączenie PTEN może pozwolić na regenerację tkanki nerwowej.
Autorzy pracy piszą, że ich metoda stwarza poważne szanse leczenia skutków uszkodzeń kręgosłupa. Na razie jednak nie zdołali potwierdzić, że ta metoda regeneracji połączeń nerwowych może rzeczywiście przywrócić zdolność świadomego poruszania kończynami. Badania na myszach trwają. Dopiero po ich zakończeniu będzie można planować eksperymenty z udziałem ludzi.