Nostalgiczne wspomnienia o lepszych czasach, które często snują osoby samotne, często pomagają im poczuć się lepiej – wynika z badań psychologów z chińskiego uniwersytetu Sun Yat-sena.
Chińscy naukowcy wraz z kolegami z Wielkiej Brytanii badali najpierw poziom samotności u ochotników. Okazało się, że najbardziej samotni czują się ludzie, którzy odczuwają brak wsparcia ze strony innych osób. I, co ciekawe, to właśnie ci ludzie mieli najsilniejsze tendencje do nostalgicznych wspominków.
Gdy jednak w trakcie badania wywołano uczucie nostalgii u tych samotnych ochotników, z ankiet, które wypełniali wynikało, że odczuwają - tak im potrzebne - wsparcie ze strony innych osób.
Według psychologów oznacza to, że nostalgia jest bronią przeciwko uczuciu osamotnienia. Sugerują nawet, że mogłaby zostać użyta w programach terapeutycznych.
Ma to sens - w końcu, aby powspominać, "jak to niegdyś bywało" pacjent musiałby spotkać się ze swą "grupą nostalgicznego wsparcia". I już choćby dzięki temu miałby szansę poczuć się nieco mniej samotny.