Komórki glejowe - drugi obok komórek nerwowych składnik tkanki nerwowej - pełnią w mózgu znacznie ważniejszą rolę, niż się do tej pory wydawało. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Tel Aviwie (TAU) wskazują, że prócz stabilizacji, odżywiania i ochrony neuronów, komórki glejowe biorą udział w procesach uczenia się, zapamiętywania i adaptacji do nowych warunków. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "PLoS Computational Biology".

REKLAMA

Zdaniem badaczy z Tel Aviwu, komórki glejowe nie tylko wiążą tkankę nerwową, ale kontrolują też przepływ impulsów między neuronami i w ten sposób sterują wymianą informacji, decydując o tym, w jaki sposób mózg uczy się i opracowuje docierające do niego dane. To może wyjaśnić, dlaczego szczególnie wiele komórek glejowych znajduje się w obszarach mózgu odpowiedzialnych za te procesy, korze mózgowej i hipokampie. Na każdy neuron przypada tam od dwóch do nawet pięciu komórek glejowych.

Badacze z TAU, we współpracy z naukowcami University of California w San Diego i Université de Lyon, opracowali pierwszy model komputerowy aktywności mózgu, uwzględniający wpływ komórek glejowych na przepływ informacji przez synapsy neuronów. Model ten może posłużyć nie tylko do doskonalenia technologii obliczeniowych, wykorzystujących sztuczne sieci neuronowe, ale także symulacji procesów chorobowych mózgu, w tym padaczki i choroby Alzheimera. Powinno to pomóc w staraniach o lepsze zrozumienie tych schorzeń i przyspieszyć prace nad metodami skuteczniejszej terapii.