Polscy naukowcy z kilku ośrodków naukowych uczestniczą w prowadzonym w Japonii eksperymencie T2K, który może pomóc w odkryciu jednej z zagadek Wszechświata. Jak już informowaliśmy - zaobserwowano tam spontaniczne przemiany, które zachodzą między różnymi rodzajami neutrin - najlżejszych dotychczas poznanych cząstek materii.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Ich analiza może pomóc wyjaśnić, dlaczego we Wszechświecie obserwujemy głównie materię, a nie ma antymaterii, mimo że w Wielkim Wybuchu powstało tyle samo jednego i drugiego.
W budowie aparatury pomiarowej i eksperymentach uczestniczyli badacze z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. To w sumie około 30 z blisko 500 osób zaangażowanych w projekt T2K. Polska grupa miała istotny wkład w projektowanie, budowę i instalację elementów układu detektorów badających wiązkę neutrin. Polacy uczestniczą też w zbieraniu i analizie danych pomiarowych, przygotowują oprogramowanie i testują układy elektroniczne.