Po raz pierwszy grupa polskich naukowców publicznie zadeklarowała udział w redagowaniu Wikipedii. Projekt wykładowców Politechniki Warszawskiej zakłada sprawdzanie i uzupełnianie haseł internetowej encyklopedii z zakresu technologii informacyjnej.
Kilkanaście osób z Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr. inż. Andrzeja Zalewskiego na początku tego tygodnia rozpoczęło projekt redagowania haseł Wikipedii związanych z zarządzaniem projektami i technologią informacyjną haseł. Najpierw naukowcy przeprowadzą inwentaryzację haseł, które istnieją już w zasobach internetowej encyklopedii.
Naukowcy będą pracować w kilku zespołach merytorycznych przez najbliższe trzy, cztery miesiące. Taka akcja nie miała precedensu - mówi Paweł Zienowicz ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska - odpowiadającego za serwis Wikipedia w Polsce. Jak zaznaczył, zdarzało się wcześniej, że grupa naukowców podejmowała się edytowania Wikipedii, jednak nie mówili o tym otwarcie.
Każdy użytkownik internetu może zostać autorem hasła w Wikipedii. Z polską Wikipedią współpracuje ok. 7 tys. osób, 300 z nich to osoby tworzące hasła od lat. Wśród stałych współpracowników ok. 4-5 proc. stanowią pracownicy naukowi.
Polskie zasoby Wikipedii, liczące 765 tys. haseł, należą do najobszerniejszych na świecie. Większe są tylko bazy w angielskiej, niemieckiej i francuskiej wersji językowej. W języku polskim dziennie dodawanych jest od kilku do kilkuset nowych haseł. W tym roku Wikipedia obchodzi 10 rocznicę powstania.