Gaëtan Dugas, bardziej znany jako "pacjent 0" był wskazywany w latach 80. jako ten, od którego zaczęła się epidemia HIV w Stanach Zjednoczonych. Teraz, po 30 latach, nowe badania wykazały, że Dugas nie jest odpowiedzialny za przeniesienie wirusa do Ameryki. "Dugas jest jednym z najbardziej demonizowanych pacjentów w historii" - powiedział historyk Richard McKay w wywiadzie dla tygodnika "Nature".

REKLAMA

Canadian flight attendant Gatan Dugas wasn't 'Patient 0' of AIDS. He was 'Patient O,' for 'outside of California.' https://t.co/R6dq1PiRDh pic.twitter.com/EVcKJKBb9A

CBCNews27 padziernika 2016

Steward francusko-kanadyjskiego pochodzenia został obarczony odpowiedzialnością za kryzys związany z AIDS, jaki w latach 80. dotknął amerykańskie społeczeństwo. Wymieniany jest z imienia i nazwiska w wielu książkach i filmach. Nazwano go "pacjentem 0", co oznacza pierwszego chorego, od którego zarazki czy wirusy zostały przeniesione na innych.

Gaëtan Dugas zmarł w 1987 roku. Jako steward podróżował po całym świecie. Był bardzo aktywny seksualnie w środowisku nowojorskich homoseksualistów. To na niego wskazywano jako tego, który przekazał wirusa setkom, a być może tysiącom swoich kochanków.

Teraz "Nature" publikuje wyniki badań, w których wzięto pod uwagę zarówno aspekty historyczne jak i wyniki testów genetycznych, zrobionych na próbkach krwi pobranych od chorych na HIV mężczyzn, którzy - jak się okazało - zachorowali już w końcówce lat 70.

Jednoznacznie pokazują one, że wirus był obecny w Ameryce Północnej już wtedy i dotarł na kontynent amerykański z Afryki - z Kinszasy w ówczesnym Zairze - poprzez Karaiby, w tym przede wszystkim Haiti już w 1967 roku.

Badanie pokazuje, że wirus najpierw "zadomowił się" w Nowym Jorku - w 1971 roku, pięć lat później rozprzestrzenił się do San Francisco.

Według naukowców, nie ma dowodu na to, że Dugas był pierwszym pacjentem zarażonym HIV w USA, ani żeby to on odegrał kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się choroby. Był jednym z tysięcy nosicieli, którzy przenosili wirus HIV nieświadomi zagrożenia, jakie stanowią dla swoich partnerów.

(j.)