Naczynia krwionośne tworzone przy pomocy drukarki 3D mogą przyspieszyć budowę organów na zamówienie - twierdzą naukowcy z Instytutu Fraunhofera. Ich badania pokazują, że nowoczesna technologia druku 3D może znaleźć zastosowanie także w medycynie. Szczegóły nowej metody zostaną ujawnione za niespełna miesiąc podczas targów Biotechnica w Hanowerze.

REKLAMA

Drukarki 3D pozwalają na szybkie tworzenie trójwymiarowych obiektów metodą stopniowego nakładania warstw polimerów i utrwalania ich przy pomocy światła ultrafioletowego. Badacze z Fraunhofer Institute for Interfacial Engineering and Biotechnology w Stuttgarcie połączyli metodę trójwymiarowego druku z techniką polimeryzacji cząstek przy pomocy promieniowania laserowego. To pozwoliło na tworzenie miniaturowych naczyń włosowatych, które są na tyle elastyczne, że mogą służyć do ukrwienia budowanych w laboratorium organów na zamówienie.

Do tej pory właśnie problemy z ukrwieniem tych tkanek stanowią jedną z podstawowych przeszkód na drodze do laboratoryjnego tworzenia tkanek, które mogłyby potem służyć do transplantacji. Niemieccy badacze są przekonani, że ich metoda pomoże w tworzeniu naczyń, które nie tylko bedą pełnić swoje zadanie, ale dzieki odpowiedniej budowie nie bedą wywoływały reakcji odrzucenia przez układ odpornościowy pacjenta.