Naukowcy chcą rozwiązać zagadkę mumii dzieci, jakie zostały złożone w Katakumbach Kapucynów w Palermo na Sycylii. W sumie jest tam ponad 8000 ciał, składanych przez 200 lat. Wśród nich jest ponad 1200 mumii - 163 z nich to szczątki dzieci.

REKLAMA

Brytyjscy naukowcy przy pomocy badań rentgenowskich chcą zbadać mumie dzieci, składane na przestrzeni 200 lat w Katakumbach Kapucynów na Sycylii.

"Chcemy opowiedzieć historie 163 dzieci, których szczątki zostały złożone w korytarzach i kryptach słynnych podziemi" - powiedziała dr Kirsty Squires z Staffordshire University.

W katakumbach w Palermo znajduje się 8000 ciał i szkieletów, w tym 1252 zmumifikowanych - jak się przyjmuje, jest to największa kolekcja mumii w Europie.

W trakcie badań, które potrwają dwa lata, eksperci skupią się na szczątkach nieletnich, w tym tych spoczywających w słynnej "kaplicy dzieci". To mumie małych mieszkańców Sycylii, którzy zmarli w latach 1787 - 1880. Naukowcy chcą każde z nich zidentyfikować i podać konkretną przyczynę śmierci.

"Ruszamy z pracami już w styczniu. Mamy nadzieję lepiej zrozumieć ich rozwój, stan zdrowia, poznać ich tożsamość" - zapowiedziała dr Kirsty Squires.

Słynne katakumby w Palermo

Katakumby znajdują się pod klasztorem Kapucynów w Palermo na Sycylii. Są tam mumie to zarówno osób duchownych, jak i świeckich.

Początkowo katakumby były przeznaczone dla zmarłych kapucynów, z czasem zezwolono na pochówek w tym miejscu zamożnych świeckich mieszkańców miasta.

Pierwszych zmarłych kapucynów pochowano tam w 1534 roku, zaś jako ostatnią pochowano tam dwuletnią Rosalię Lombardo, która zmarła na zapalenie płuc i spoczęła w katakumbach na tydzień przed drugimi urodzinami przypadającymi na 6 grudnia 1920 roku. Jej ciało jest tak dobrze zachowane, że współcześni nazywają ją "Śpiącą królewną".

Zmumifikowane ciała są w całości ubrane; stoją, leżą lub wiszą na ścianach. Podzielone są według płci i pozycji społecznej.

Ciała zmarłych najczęściej podlegały mumifikacji w sposób naturalny, niektóre ciała potraktowano chemikaliami.

Zmarłe dzieci często wyglądają, jakby spały. Inne swoim wyglądem przypominają lalki - z biegiem czasu w ich oczodołach umieszczono oczy ze sztucznego tworzywa.