Dobre wiadomości dla przyszłych mam. Ciąża i poród dobrze działają na mózg. Piszą o tym na łamach czasopisma "Behavioral Neuroscience" amerykańscy neurolodzy. Ich badania pokazały, że po urodzeniu dziecka w mózgu kobiety zachodzą zauważalne zmiany. Rośnie liczba neuronów w rejonach odpowiedzialnych za motywację, kontrolę emocji, odczytywanie bodźców czy ocenę sytuacji.

REKLAMA

Pokazała to analiza obrazów MRI mózgu 19 młodych matek, wykonanych najpierw 2-3 tygodnie po porodzie, a potem po upływie trzech lub czterech miesięcy. Najsilniejsze zmiany dostrzeżono w rejonach podwzgórza, ciała migdałowatego, płata ciemieniowego i kory przedczołowej. W zwyczajnych warunkach takich zmian u osób dorosłych się nie obserwuje.

Naukowcy sądzą, że to zmiany hormonalne - podniesienie poziomu estrogenu, oksytocyny i prolaktyny - sprawiają, że mózg młodej matki jest bardziej podatny na zmiany, które pozwalają kobiecie lepiej zareagować na pojawienie się dziecka. Co ciekawe, większe zmiany zauważono u tych kobiet, które były najsilniej przekonane, że ich dziecko jest najpiękniejsze i najbardziej idealne na świecie.

To kolejne potwierdzenie faktu, że natura więzi matki i dziecka pozostaje wyjątkowa i po przecięciu pępowiny. Ojcowie mogą tylko pozazdrościć.