Młodzi kierowcy nie wyobrażają sobie jazdy samochodem bez słuchania muzyki - przekonują w najnowszym numerze czasopisma "Psychomusicology: Music, Mind and Brain" naukowcy z Ben-Gurion University of the Negev (BGU). Badania ankietowe wskazują na to, że dla młodych ludzi muzyka za kierownicą nie jest tylko rozrywką, ale częścią całego przeżycia, swoistej "autosfery", towarzyszącej prowadzeniu auta.

REKLAMA

Badania ankietowe naukowców z Ben-Gurion University of the Negev (BGU) pokazują, że dla zdecydowanej większości młodych ludzi prowadzenie samochodu bez słuchania muzyki jest "absolutnie niemożliwe". Muzyka jest kluczowym, uniwersalnym językiem, który wszyscy możemy docenić, jednak wnioski wypływające z naszych badań mogą dawać powody do niepokoju, które warto rozważyć - mówi Doug Seserman, szef American Associates (BGU).

Dla młodych kierowców w wieku od 18 do 29 lat muzyka w samochodzie nie jest tylko rozrywką, ale częścią swoistej atmosfery towarzyszącej jeździe, niezależnie od tego, czy jadą sami, czy z pasażerami - mówi prof. Warren Brodsky, dyrektor BGU Music Science Lab. Młodzi ludzie są tak przyzwyczajeni do ciągłej stymulacji i przyswajania w ciągu dnia gigantycznych ilości informacji, że zupełnie nie zwracają uwagi na to, jak muzyka, której słuchają, może wpływać na ich poziom koncentracji, prowokować agresywne zachowania, czy utrudniać ocenę ryzyka - dodaje.

W badaniach wzięło udział 140 osób, które wypełniały liczący 67 pytań kwestionariusz, dotyczący ich doświadczeń związanych ze słuchaniem muzyki za kierownicą. Aż 80 proc. respondentów deklarowało, że koncentracja na drodze i warunkach ruchu bez towarzyszącej muzyki jest dla nich "trudna", albo wręcz "praktycznie niemożliwa". Większość z nich deklarowała też, że pod dojechaniu na miejsce zwykle nie opuszcza samochodu, zanim aktualnie odtwarzana piosenka się nie skończy.

Praktycznie wszyscy młodzi kierowcy (97 proc.) deklarowali, że w trakcie długich podróży słuchają wielu krótkich utworów. 65 proc. badanych twierdzi, że słucha podczas drogi do pracy żwawej muzyki, a w drodze na imprezę - radosnej i optymistycznej.

Trzy czwarte z badanych pisało, że na wakacje wybiera muzykę bardziej "wyzwalającą". Młodzi kierowcy są przekonani, że muzyka za kierownicą wspomaga ich zdolności prowadzenia samochodu - mówi prof. Brodsky. Jego zdaniem, to może mieć coraz większe konsekwencje w przyszłości, gdy np. będą musieli wyrwać się z zasłuchania i podjąć szybkie działanie w sytuacji, gdy interwencji zażąda system autonomicznego prowadzenia samochodu.

Zobacz również: