Równo 50 lat temu lat temu w szpitalu w Bostonie w USA dokonano pierwszej w historii udanej operacji przeszczepu organu. 23-letni Richard Herrick otrzymał nerkę od brata bliźniaka. Przeżył z nią 8 lat.
Pierwszy przeszczep serca w Polsce miał miejsce prawie 20 lat temu. Dokonał go w Zabrzu zespół, którym kierował profesor Zbigniew Religa. W zespole tym pracował wówczas także Marian Zembala, dziś profesor, jeden z najbardziej znanych specjalistów zajmujących się transplantacją.
Naszemu reporterowi powiedział, co go cieszy, a co martwi w polskiej transplantacji: Bardzo satysfakcjonują nas postępy w przeszczepach wątroby, gdzie byliśmy bardzo zapóźnieni. Z niepokojem obserwuję za to, że liczba przeszczepów nie wzrasta, a powinna. Wreszcie, ruszyliśmy mocno z przeszczepami płuc, ale trzeba korzystać z doświadczeń w ośrodkach najlepszych.
Trzy lata temu w Zabrzu udało się równoczesnie przeszczepić płuco i serce. Był to pierwszy taki zabieg w Polsce. Pacjent, pan Marek ze Śląska, cieszy się dobrym zdrowiem do dziś.
W ubiegłym roku w Polsce dokonano prawie 1400 przeszczepów narządów i tkanek. Najwięcej przeszczepiano nerek, ponad tysiąc. Było też ponad 120 przeszczepów serca i ponad 150 przeszczepów wątroby. Do tego dochodzi jeszcze kilkanaście przeszczepów trzustki i kilka płuc. Transplantacji byłoby więcej, gdyby nie częsty opór rodziny zmarłego, którego narządy mogłyby służyć innym ludziom.