Prezentacje i przejazdy po marsjańskim torze na Politechnice Świętokrzyskiej to tylko część aktywności ekip, które uczestniczą w stacjonarnej formule 8. finału European Rover Challenge. Drużyny zaprojektowały, zbudowały i przywiozły swoje łaziki do Kielc, do ostatniej chwili jednak nad nimi pracują. W specjalnych garażach, a czasem i na samym torze, dokonują poprawek, prowadzą testy i naprawiają to, co uległo uszkodzeniu. Korekty dotyczą zarówno części mechanicznych, elektroniki, jak i oprogramowania.

REKLAMA

Wszystko zależy od stopnia przygotowania drużyny. Mamy tutaj kilka drużyn - nie będę ich wymieniał - ale wiemy, kto jest faworytem, kto ma największe doświadczenie i widać po nich, że są bardzo przygotowani. Są drużyny, które niestety czasem mają pecha, coś się uszkodziło w transporcie, są jakieś problemy techniczne i oni faktycznie dopiero zaczynają pracę - mówi RMF FM koordynator drużyn, Konrad Lippert.

/ Grzegorz Jasiński / RMF FM
/ Grzegorz Jasiński / RMF FM
/ Grzegorz Jasiński / RMF FM
/ Grzegorz Jasiński / RMF FM
/ Grzegorz Jasiński / RMF FM
/ Grzegorz Jasiński / RMF FM

Jak przyznaje, największego pecha ma drużyna z Kanady, której paczka utknęła na cle. Łazik dotarł do nich dopiero wczoraj. I wtedy mogli zacząć go montować.

Organizatorzy idą im na rękę, wszystkie zadania mogą realizować następnego dnia, ale widać wśród nich pewną panikę. Być może nawet nie chodzi o to, że oni nie będą w stanie walczyć o zwycięstwo, ale o to, że nie będą w stanie skorzystać z tego, że tutaj są i sprawdzić tej swojej konstrukcji, sprawdzić siebie - dodaje Lippert.

ERC 2022 odbywa się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, ale prelekcje oraz pokazy towarzyszące European Rover Challenge można obejrzeć również online. Wstęp na wydarzenie i towarzyszącą mu Strefę Inspiracji jest bezpłatny, a program ERC 2022 pełen jest atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Współorganizatorami tegorocznej edycji ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Rolę Miasta Gospodarza wydarzenia pełni Miasto Kielce. Projekt dofinansowano z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki.

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: www.roverchallenge.eu