Sejm pracuje nad przepisami, które mają zlikwidować możliwość eksmisji na bruk. Eksmisja ma być możliwa tylko wówczas, gdy lokatorzy będą mieli zapewnione tymczasowe pomieszczenie. Wszystkie kluby poselskie popierają ten pomysł.
Przepisy o eksmisji na bruk wprowadziła poprzednia koalicja SLD-PSL w 1994 roku. Dziś ta sama koalicja chce owe przepisy zmienić, a zmianę stanowiska przedstawiciele rządu tłumaczą względami humanitarnymi.
Eksmitowanie na bruk jest nieludzkie i z tej racji nie może być dopuszczone przez prawo - mówią autorzy projektu. Według nich pomieszczenie dla wyeksmitowanego może być bardzo skromne, ale powinno się je zapewnić. Rodzina musi mieć więc co najmniej 5 m2 na osobę, dostęp do wody i toalety, a mieszkania zastępcze powinny znajdować się w tej samej miejscowości lub niedaleko od niej.
Posłuchaj relacji reportera RMF Konrada Piaseckiego:
1 listopada rozpoczął się okres ochronny dla lokatorów: przez pięć miesięcy nie wolno wykonywać orzeczonych przez sądy eksmisji donikąd. W 1999 roku na 21 557 eksmisji orzeczonych przez sąd komornicy wykonali 9382, w tym na bruk 5120.
Foto: Archiwum RMF
06:45