Z przylądka Canaveral na Florydzie o godzinie 21:22 czasu polskiego wystartowała amerykańska rakieta Falcon 9. Wyniosła ona na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami, Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem. Następnie kapsuła odczepiła się od Dragona. Astronauci są na orbicie, w stanie nieważkości. Około 20 godzin od startu rakiety Dragon zadokuje na ISS.
To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terytorium Stanów Zjednoczonych od prawie 10 lat. Długo oczekiwany start rakiety przebiegł zgodnie z planem. "Odpalmy tę świeczkę" - słychać było komunikat na kilkadziesiąt sekund przed startem.
Wszystkie parametry lotu s dobre - informuj NASA i SpaceX. Amerykanie wasnym pojazdem, zbudowanym przez prywatn firm wracaj na Midzynarodow Stacj Kosmiczn. Tak wyglda start. pic.twitter.com/X4Kc9G6OOG
p_zuchowskiMay 30, 2020
W środę z powodu niesprzyjającej pogody start amerykańskiej rakiety Falcon 9 odwołano. Decyzję podjęto na 17 minut przed planowanym startem z Przylądka Canaveral na Florydzie.
Kolejną próbę zaplanowano na sobotę na godzinę 21:22 czasu polskiego. I udało się!
Załogową kapsułę Dragon, którą wyniosła rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie NASA firma znanego miliardera Elona Muska - SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos wynosi więc astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę.
Jest to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.
Misję wykonują Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj są bardzo doświadczonymi astronautami - stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami testowymi.
Hurley ma 53 lata a Behnken - 49 lat. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów; muszą być to bowiem osoby zarówno z dużym doświadczeniem i cechujące się dobrą kondycją psychofizyczną.
Dragon zadokuje na ISS po około 24 godzinach od startu. Statek jest zaprojektowany w taki sposób, by proces ten dokonał się automatycznie. Jeden z astronautów będzie jednak monitorował przebieg dokowania i w razie nieprzewidzianych okoliczności wykona ten manewr manualnie.