Prognozy pogody przewidują atak prawdziwej zimy. Prawdziwej, czyli takiej ze śniegiem i mrozem. Choć wielu z nas nie bardzo już pamięta, jak śnieg wygląda, dobrze znamy powiedzenie, że nie ma dwóch jednakowych płatków śniegu. Okazuje się jednak, że nie musi to być prawda.

REKLAMA

Naukowcom nie udało się znaleźć dwóch jednakowych śnieżynek i nie zanosi się na to, by kiedykolwiek było to możliwe. Co więcej, w przypadku większych, bardziej złożonych płatków, prawdopodobnie bliźniaków nie ma. Jednak analiza kryształów tworzących płatki śniegu i ocena prawdopodobieństwa ich pojawienia się sugerują, że w przypadku najdrobniejszych śnieżynek, powtórzenie ich kształtu jest praktycznie pewne.

Normalnie na świecie spada rocznie milion miliardów kilogramów śniegu. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Kyoto w tej masie muszą się znaleźć identyczne śnieżynki. Nie oznacza to jednak, że kiedykolwiek udałoby się je znaleźć. Komputerowe porównanie wszystkich możliwych kombinacji kształtu płatków złożonych tylko z najprostszych kryształków zajęłoby około 100 tysięcy lat.